Wiceminister G. Tobiszowski: Kopalnia Sośnica pozostanie w PGG

Gliwicka kopalnia Sośnica, która przed dwoma laty znalazła się na notyfikowanej przez Komisję Europejską liście kopalń przekazywanych do likwidacji w spółce restrukturyzacyjnej, pozostanie w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

„Po serii spotkań i cyklicznym raportowaniu wyników kopalni, mamy przyzwolenie (przedstawicieli Komisji – PAP) na to, żeby wystąpić o korektę notyfikacji, a więc złożyć nowe dokumenty notyfikacyjne, już bez kopalni Sośnica. Jesteśmy na etapie oficjalnego, formalnego wystąpienia do Komisji Europejskiej, aby Sośnica pozostała w strukturach Polskiej Grupy Górniczej” – powiedział Grzegorz Tobiszowski podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Katowicach.

Wiceminister ocenił, że zgoda Komisji Europejskiej będzie w tym przypadku formalnością, ponieważ w toku wcześniejszych rozmów w Brukseli strona polska otrzymała zapewnienie, że może liczyć na korzystną decyzję dotyczącą utrzymania kopalni Sośnica, która z zakładu przynoszącego straty, stała się kopalnią rentowną i perspektywiczną.

„Mamy dziś perspektywy dla tej kopalni. Nie jest tak, że wycofujemy ją <<bo tak>>. Byłoby to nieroztropne, bo koszty ewentualnej późniejszej likwidacji musiałaby ponieść PGG. To, że utrzymujemy kopalnię Sośnica, znaczy, iż jest ona dzisiaj dla PGG wartością dodaną. Dlatego zgłaszamy ją też do Komisji Europejskiej” – tłumaczył Grzegorz Tobiszowski.

Dodał, że w skorygowanych dokumentach notyfikacyjnych znajdą się też informacje o przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jeszcze w tym roku części ruchu Piekary (część kopalni Bobrek-Piekary – PAP), części ruchu Rydułtowy (fragment kopalni ROW, należącej do PGG – PAP) oraz wybrany majątek ruchu Wesoła (część kopalni Mysłowice-Wesoła w PGG – PAP).

Zatrudniająca ok. 2 tys. osób gliwicka kopalnia Sośnica przed ponad dwoma laty miała najgorsze wyniki wśród wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej, przynosząc ponad 124 zł straty na każdej tonie sprzedanego węgla. Od tego czasu zakład zwiększył wydajność o 67 proc. i obniżył jednostkowy koszt produkcji węgla o 36 procent. Tym samym kopalnia stała się jedną z najbardziej efektywnych w PGG.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z listopada 2016 r., początkowo Sośnica miała być przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) w czwartym kwartale ub. roku. Później – wobec realizacji przez kopalnię programu naprawczego – termin przekazania zakładu do SRK przesunięto na koniec 2018 roku.

Według danych PGG i Ministerstwa Energii, zarówno w ubiegłym roku, jak i w pierwszym półroczu 2018 r., Sośnica w pełni zrealizowała założenia planu naprawczego, utrzymując wydobycie węgla na stabilnym poziomie 7,5-8 tys. ton na dobę oraz wydajność na jednego zatrudnionego rzędu ok. tysiąca ton rocznie, przy zatrudnieniu ok. 2 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl