Wenezuela: Śmiertelne ofiary przemocy – 31 cywilów i 8 policjantów

W toku demonstracji i rozruchów antyrządowych, które trwają w Wenezueli od 12 lutego, poniosło śmierć 39 osób: 31 cywilów oraz ośmiu policjantów. Wenezuelscy biskupi krytykują rząd i wzywają do dialogu. 

Jest również wielu rannych i poturbowanych; prokuratura podaje liczby: 414 uczestników demonstracji opozycyjnych, głównie studentów, i 194 policjantów.

Wczorajsze dzienniki – z braku papieru ukazuje się tu od kilku dni tylko część prasy, i to przeważnie w zmniejszonym formacie – opublikowały ogłoszony poprzedniego dnia komunikat Konferencji Biskupów Wenezueli, która wzywa do dialogu i pojednania.

Episkopat surowo krytykuje twardą postawę rządu wobec narastających protestów opozycji przeciwko skutkom wprowadzania w życie w gospodarce i życiu publicznym programu zmarłego prezydenta Hugo Chaveza oraz represje wobec demonstrantów, a jednocześnie proponuje podjęcie się mediacji w celu położenia kresu przemocy z obu stron.

Konferencja Episkopatu upomina rząd z powodu „sposobu, w jaki podchodzi do kryzysu politycznego paraliżującego kraj”, oskarża go o „współodpowiedzialność za przemoc werbalną i fizyczną” oraz działania, za którymi kryje się „próba ustanowienia państwa totalitarnego, co stawia pod znakiem zapytania demokratyczny charakter rządu” prezydenta Maduro.

Księża biskupi wenezuelscy wzywają na zakończanie komunikatu do „otwartego dialogu bez przemocy z obu stron (…) w celu stworzenia nowych stosunków opartych na wzajemnym uznaniu”.

Od spełnienia tego postulatu wenezuelski Kościół katolicki uzależnia podjęcie się mediacji między obu stronami konfliktu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl