fot. pixaby.com

Węgry: W Budapeszcie uczczono rocznicę zbrodni katyńskiej

Złożeniem wieńców i kwiatów oraz zapaleniem zniczy uczczono w poniedziałek w parku Męczenników Katynia w Budapeszcie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W kameralnej ceremonii uczestniczył m.in. polski ambasador Jerzy Snopek.

W uroczystości wzięli także udział burmistrz III dzielnicy, gdzie położony jest park Męczenników Katynia, Laszlo Kiss oraz przewodnicząca samorządu narodowości polskiej w tej dzielnicy, Korinna Wesolowski.

Na placu złożono wieńce pod pomnikiem katyńskim. Uczczono również pamięć sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Andrzeja Przewoźnika, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Dzięki m.in. jego staraniom powstał pomnik katyński w Budapeszcie.

Krótką modlitwę poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej zmówił proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie, ksiądz Krzysztof Grzelak.

W niedzielę w dzielnicy Koebanya w Budapeszcie upamiętniono rocznicę katastrofy smoleńskiej i ofiar zbrodni katyńskiej przy tablicy znajdującej się na frontonie Kościoła Polskiego. Wiązanki kwiatów w asyście księdza Grzelaka złożyła prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha, Monika Molnar, a także dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Joanna Urbańska. Odmówiono modlitwę.

W sobotę indywidualnie – ze względu na pandemię COVID-19 – wieńce przy pomniku Memento-Smoleńsk w Budapeszcie złożyli przedstawiciele władz węgierskich, w tym przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych paramentu węgierskiego, Zsolt Nemeth; przedstawiciele polskiej dyplomacji, stowarzyszeń polonijnych, polskich samorządów oraz Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech.

Wiązanki kwiatów spoczęły też przy tablicy pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gyoer oraz przy kopijniku katyńskim w Tatabanya, przy tablicy w Tata, przy tablicy i drzewie pamięci Lecha Kaczyńskiego w XI dzielnicy Budapesztu.

PAP

drukuj