Węgry: Ugaszono pożar w Parku Narodowym Hortobagy

Ugaszono powstały w czwartek pożar w Parku Narodowym Hortobagy na wschodzie Węgier – poinformował dziś rzecznik Krajowej Dyrekcji ds. Zapobiegania Katastrofom Daniel Mukics.

Rzecznik powiedział, że obecnie trwa polewanie wodą terenu wokół pogorzeliska, by zapobiec powstaniu nowych ognisk pożaru.

Powołując się na dane uzyskane dzięki dronom rzeczniczka Dyrekcji ds. Zapobiegania Katastrofom w obejmującym Hortobagy komitacie Jasz-Nagyku-Szolnok Erika Szepesi oznajmiła wcześniej, że spłonęło prawie tysiąc hektarów parku narodowego.

Pożar wybuchł w czwartek przed południem w okolicach miejscowości Nagyivan w warstwie podszytu i ogarnął tereny porośnięte trzcinami oraz trawami. Jeszcze w piątek rano płonęło 150 ha trzcinowisk.

Z pożarem walczyło 80 strażaków. Akcję gaśniczą utrudniał bagnisty i częściowo niedostępny teren. Dlatego w piątek do gaszenia ognia zaangażowano także dwa wojskowe wielozadaniowe śmigłowce Mi-17, podwieszając pod każdy z nich zbiornik do zrzucania bomby wodnej o pojemności 3 tys. litrów.

Hortobagy to jeden z najbardziej znanych parków narodowych na Węgrzech. Obejmuje m.in. stepy puszty. Jest uważany za jeden z najlepszych obszarów do obserwacji ptaków w Europie – na jego terenie zaobserwowano 340 gatunków ptaków z około 400 żyjących w Europie.

W piątek najwyższy, czerwony stopień alertu meteorologicznego z powodu upałów obowiązuje już na całym terytorium Węgier. Według prognoz temperatura maksymalna ma wynieść 35-40 stopni Celsjusza. Przy tym oczekiwane jest bardzo wysokie natężenie promieniowania ultrafioletowego o średnim zakresie długości fal (UVB), w związku z czym osobom o typowym rodzaju skóry grozi poparzenie już po 15-20 minutach przebywania na słońcu.

W czwartek padły kolejne rekordy dzienne temperatury. W miejscowości Bekessamson (południowo-wschodnie Węgry) powietrze ogrzało się do 40,1 stopnia C, co oznacza, że został pobity krajowy rekord na ten dzień z 1927 roku. W Budapeszcie pobity został rekord dzienny dla tego miasta z 1948 roku wynoszący 37,8 stopni i słupki rtęci powędrowały w niektórych dzielnicach do 38,7 stopni.

W wielu miejscach meteorolodzy przewidują temperaturę 40 stopni także na weekend.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl