fot. flickr.com

Węgry: Rząd zakazał samorządom podnoszenia i wprowadzania w 2021 r. nowych podatków

Rząd węgierski zakazał samorządom podnoszenia w 2021 r. podatków na szczeblu gminy i miejscowości, a także wprowadzania nowych podatków. Dekret tej treści został opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Jak podkreśliło we wtorek Ministerstwo Finansów, posunięcia te mają pomóc przedsiębiorstwom i rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek pandemii koronawirusa.

Zgodnie z dekretem rządu w przyszłym roku samorządy nie będą też mogły ograniczać ani likwidować już wprowadzonych ulg podatkowych.

Komentując dekret, opozycyjny burmistrz Budapesztu Geregely Karacsony napisał w środę na Facebooku, że „premier znów odbiera środki samorządom, aby utrudnić ich działalność”.

Jak podkreślił portal gospodarczy portofio.hu, nowy dekret oznacza, że rząd zaakceptował postulat prezesa Węgierskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Laszlo Parragha, który dwa tygodnie temu opowiedział się za zamrożeniem podatków leżących w gestii samorządów. Według Parragha, taki krok będzie korzystny dla małych i średnich przedsiębiorstw.

„Wygląda na to, że (rząd) stanął w kwestii podatków gminnych po stronie firm, a nie samorządów, które w trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem zaczęły z powodu skurczenia się ich budżetów podnosić lokalne podatki albo pracować nad wprowadzeniem nowych” – pisze portfolio.hu, przypominając, że Karacsony zapowiedział dwa miesiące temu wprowadzenie tymczasowo specjalnego podatku od firm z sektorów mniej dotkniętych przez pandemię.

Na Węgrzech rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz liczba zgonów na Covid-19. W ciągu ostatniej doby zmarło najwięcej chorych na Covid-19 od początku pandemii – 165.

Według najnowszych danych Narodowego Urzędu Zatrudnienia (NFSZ) w listopadzie 296,5 tys. osób było na Węgrzech zarejestrowanych jako poszukujące pracy – o 50 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Centralny Urząd Statystyczny podał zaś w zeszłym tygodniu, że bezrobocie wyniosło w miesiącach sierpień—październik 4,3 proc.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl