fot. flickr.com

Węgry: Inauguracja Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej

Inauguracja Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej odbyła się we wtorek w Ambasadzie RP w Budapeszcie z udziałem m.in. ambasadora Jerzego Snopka. Równolegle odbyła się uroczystość w ambasadzie Węgier w Warszawie.

Szef Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Laszlo Parragh podkreślił, że dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej – jak dowiodła historia – umiejętność współpracy jest jednym z podstawowych warunków przetrwania.

„Nasza współpraca będzie w przyszłości sprawą kluczową. Myślę, że nasze pokolenie to zrozumiało. Widzimy, że polityka tę współpracę już generalnie zawiązała, nazywa się Grupą Wyszehradzką.(…) Powoli w tym kierunku zmierzamy też w sferze infrastruktury, energetyki, ale w sferze gospodarki ta współpraca jest jeszcze słaba. Powstanie tej izby będzie bardzo ważnym krokiem, bo może stworzyć możliwość współpracy gospodarczej” – zaznaczył Parragh.

Uczestnicy inauguracji W Budapeszcie – w tym wicepremier Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej Maciej Wasilewski – byli połączeni na żywo przez internet z uczestnikami uroczystości w ambasadzie Węgier w Warszawie, w tym z ambasador Węgier Orsolyą Kovacs oraz prezesem Izby Michałem Melaniukiem.

Jerzy Snopek szczególne wyrazy wdzięczności przekazał koordynatorce przedsięwzięcia, jakim było utworzenie Izby, b. attache handlowej Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie Annie Wisniewski.

Rok 2019 był kolejnym z rzędu rekordowym rokiem w wymianie handlowej między Polską i Węgrami został pobity w zeszłym roku.Dwustronne obroty wyniosły 9,66 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Z punktu widzenia Polski istotne jest dodatnie dla naszego kraju saldo handlowe, które wyniosło 2,26 mld euro.

Podobnie jak w latach poprzednich w wymianie dwustronnej dominowały wyroby przemysłu elektromaszynowego (38 proc. polskiego eksportu i 34 proc. węgierskiego eksportu), wyroby metalurgiczne (odpowiednio 15 i 12 proc.) i wyroby przemysłu chemicznego (15 i 31 proc.). Polska jest też drugim co do wielkości dostawcą na Węgry artykułów rolno-spożywczych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl