Węgry: Dwie wystawy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dwie wystawy – fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego oraz współczesnych artystów polskich i węgierskich – rozpoczęły w środę kilkudniowe obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowane przez Instytut Polski w Budapeszcie.

W siedzibie Instytutu Gierałtowski zaprezentował około 30 portretów artystów polskich, holenderskich, rosyjskich i wschodnioniemieckich, wykonanych w 1990 r. podczas festiwalu Passage Oost-Europa w Arnhem. Wśród sportretowanych osób są muzyk jazzowy Zbigniew Namysłowski, reżyser teatralny Jerzy Grzegorzewski, poeta Jarosław Marek Rymkiewicz czy tancerka Sonia Augart.

Jak powiedział w rozmowie z PAP autor, wybrał on do zaprezentowania w Budapeszcie akurat te prace, ponieważ stanowią projekt międzynarodowy.

„Dzisiaj, kiedy wątpliwości co do naszej wspólnoty europejskiej są duże, bo mamy określone problemy, wydawało mi się, że należy pokazać taką właśnie międzynarodową galerię artystów, również rosyjskich” – powiedział.

Druga wystawa, zatytułowana „Samotność jest złudzeniem”, prezentowana w galerii Latarka przedstawia prace 5 młodych artystów z Warszawy i 13 artystów węgierskich.

„Ta wystawa jest częścią Budapest M.in. Week, który odbywa się już po raz drugi” – zaznaczył kurator Latarki Tomasz Piars.

W ramach obchodów przypadającego w czwartek Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędzie się jeszcze m.in. spotkanie autorskie z historykiem Endre Vargą, który wydał w Polsce książkę

„Dwa bratanki. Dokumenty i materiały do stosunków polsko-węgierskich 1918-1920”, oraz dzień później prezentacja książki Istvana Lagziego o uchodźcach polskich na Węgrzech w latach II wojny światowej.

Głównym dniem obchodów będzie sobota. Tego dnia Instytut organizuje dzień otwarty, proponując zainteresowanym różne programy.

„Będzie przede wszystkim akcji krwiodawcza – piękny gest przypominający 1956 rok w Budapeszcie” – powiedział PAP p.o. dyrektor Instytutu Jarosław Bajaczyk, nawiązując do akcji oddawania w Polsce krwi dla Węgrów po wybuchu rewolucji węgierskiej.

Instytut zaprezentuje też wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi i Jozsefowi Antallowi seniorowi, którzy podczas II wojny światowej zajmowali się polskimi uchodźcami oraz ratowali dzieci żydowskiego pochodzenia. Będą też zajęcia dla dzieci i możliwość pogrania w wydaną przez IPN grę planszową „Kolejka”, poświęconą fenomenowi znanemu z czasów PRL-u.

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej na Węgrzech odbyły się w środę także w Bonyhad w komitacie (województwie) Tolna, gdzie polski ambasador Jerzy Snopek, burmistrz Ibolya Filo Ferencz oraz członkowie miejscowego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej złożyli wieńce pod pomnikiem i drzewem przyjaźni polsko-węgierskiej.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl