fot. flickr.com

Węgierski minister obrony: NATO niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa

Sojusz Północnoatlantycki nie stracił na znaczeniu i nadal pełni nieodzowną funkcję w utrzymaniu bezpieczeństwa regionu – oświadczył w środę minister obrony Węgier Tibor Benkoe na konferencji w Budapeszcie „20 lat Węgier w NATO”.

Według ministra decyzja o przystąpieniu Węgier do Sojuszu była dobra, a 5. artykuł Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi kamień węgielny militarnego bezpieczeństwa Węgier.

Zaznaczył przy tym, że nie można zapominać o art. 3 Traktatu, zgodnie z którym siłę Sojuszu stanowi łączny potencjał wojskowy krajów członkowskich. Dlatego realizowany obecnie program rozwoju węgierskich sił zbrojnych wzmacnia też NATO – powiedział Tibor Benkoe.

Nazwał Węgry godnym zaufania sojusznikiem. Zaznaczył, że w zeszłym roku Węgry przeznaczyły na obronność 1,41 proc. PKB i zamierzają do 2024 r. zwiększyć ten odsetek do 2 proc.

Benkoe zaznaczył, że trzeba znaleźć odpowiedź na nowe wyzwania; wskazał, że polem walki stał się np. internet.

Dodał, że Europę otaczają od wschodu i południa niestabilne regiony, a niebezpieczeństwo stwarzają np. arabska wiosna, kryzys na Ukrainie, wzrost liczby zamachów terrorystycznych w Europie, a także masowa migracja. Ponadto – jak wskazał Tibor Benkoe – sytuacja na Bałkanach Zachodnich nadal jest krucha.

Jednakże w jego przekonaniu NATO skutecznie dostosowuje się do zmieniających się warunków bezpieczeństwa.

Na tej samej konferencji ambasador USA David Cornstein podziękował Węgrom za to, że przez 20 lat były godnym zaufania sojusznikiem, i wyraził przekonanie, że w przyszłości ta więź jeszcze się wzmocni. Dodał, że świat pełen jest nowych wyzwań, wśród których wymienił sytuację na Ukrainie, a także działania Rosji oraz Chin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl