fot. flickr.com

Węgry: 8 opozycyjnych posłów ukaranych obcięciem diet poselskich

8 opozycyjnych polityków węgierskich zostało dziś ukaranych obcięciem diet poselskich za zakłócanie w parlamencie debaty nad nowelizacją kodeksu pracy lub utrudnianie jej przyjęcia w grudniu ubiegłego roku.

6 deputowanych ukarano za gwizdy i krzyki na sali obrad 10 grudnia. Tego dnia debatowano nad nowelizacją kodeksu pracy, nazywaną przez przeciwników „ustawą niewolniczą”. Nowelizacja ta zwiększyła górny limit godzin nadliczbowych z 250 do 400 rocznie i wydłużyła okres ich rozliczania z roku do trzech lat.

Posłom obcięto diety w wysokości od 445 do 594 tys. ft (6,1-8,1 tys. zł). Ukarani to 5 posłów Węgierskiej Partii Socjalistycznej, w tym szef frakcji Bertalan Toth, oraz 1 poseł Koalicji Demokratycznej byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya.

Wyższe kary wymierzono 2 posłom niezależnym, którzy 2 dni później byli wśród kilkudziesięciu posłów blokujących mównicę przewodniczącego parlamentu, by nie dopuścić do przyjęcia wspomnianej nowelizacji. Pozbawiono ich diet w wysokości odpowiednio 891 tys. i 1,07 mln ft (12,1-14,6 tys. zł). W uzasadnieniu podano, że posłowie działali w celu obstrukcji, z użyciem siły fizycznej.

Po przyjęciu 12 grudnia nowelizacji kodeksu pracy doszło w Budapeszcie i niektórych innych miastach Węgier do demonstracji.

Sekretarz stanu ds. komunikacji międzynarodowej Zoltan Kovacs zapowiedział pod koniec stycznia, że rząd nie wycofa się z nowelizacji.

„Żadnych ustępstw nie poczynimy, bo żadne z naszych działań nie jest sprzeczne z praktyką istniejącą w Unii Europejskiej” – oznajmił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl