We wtorek rządowe rozmowy o energetyce jądrowej

Polska energetyka jądrowa będzie tematem spotkania premiera Donalda Tuska z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim i prezesem Polskiej Grupy Energetycznej.

Spotkanie to odbędzie się w najbliższy wtorek po posiedzeniu rządu.

Obecny plan rządu zakłada wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. Zdaniem prezesa spółki, Aleksandra Grada pierwszy blok jądrowy może zostać uruchomiony najwcześniej w 2023 roku, natomiast projekt bazowy zakłada jego start w 2024 roku.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska wskazuje na błędne rozwiązania proponowane przez obecny rząd w kwestii energetyki jądrowej.

To jest konsekwentna polityka obecnego układu rządzącego PO-PSL,  która poprzez pakiet klimatyczno-energetyczny (przyjęty przez tą koalicję), blokowanie polskich zasobów energetycznych, niszczenie polskiego bezpieczeństwa energetycznego prowadzi do uzależniania się od obcych terytoriów – zaznacza poseł Jan Szyszko.

Były minister środowiska zwraca uwagę, że Polska dalece odbiega od możliwości ochrony swojego bezpieczeństwa energetycznego na bazie bogactw, które posiada.

Polska, kraj który na bazie polskich zasobów energetycznych posiada 100 proc. możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Który posiada m.in. polski węgiel kamienny, polski węgiel brunatny i geotermie; zgadza się na blokowanie ich i uzależnia się od obcych technologii – akcentuje poseł.

RIRM

drukuj