fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

We Lwowie przywrócono dostawy wody w 70 proc. Połowa miasta ma dostęp do prądu

We Lwowie przywrócono zaopatrzenie w wodę w 70 proc., a dostawy prądu w połowie – przekazał w środę po południu mer miasta, Andrij Sadowy. Tego dnia podczas masowych rosyjskich ataków na Ukrainę ucierpiała również infrastruktura energetyczna obwodu lwowskiego. Andrij Sadowy informował wcześniej, że w efekcie ostrzałów cały Lwów pozbawiony był prądu.

„Dostawy wody w mieście zostały przywrócone w 70 proc. W niektórych domach dostarczana jest tylko na pierwszych piętrach. Ale to potrwa tylko jakiś czas. Uruchamiamy miejskie elektrownie cieplne, pracujemy nad przywróceniem dostaw ciepła i ciepłej wody. Jeśli nie dojdzie do awarii, to przedszkola i szkoły będą jutro pracować w normalnym trybie” – napisał mer Lwowa na Telegramie.

Całe miasto jest bez światła – informował kilka godzin wcześniej.

„Przypominam, że we Lwowie jest 18 punktów grzewczych. Tu można naładować telefony, ogrzać się, wypić gorącą herbatę lub kawę. Dziś działają one do późnego wieczora” – dodał Andrij Sadowy.

W środę ministerstwo energetyki Ukrainy poinformowało, że większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu wskutek zmasowanego rosyjskiego ostrzału.

Dodano, że środowy ostrzał doprowadził do tymczasowego wstrzymania produkcji prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii.

Rosja od początku października atakuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy za pomocą rakiet i dronów. W wyniku zmasowanych ataków mniej więcej połowa systemu energetycznego Ukrainy została wyłączona z użytkowania. Ukraińscy operatorzy energetyczni zmuszani są do planowego wyłączania prądu w całym kraju.

Moskwa otwarcie przyznaje, że system energetyczny Ukrainy jest jednym z jej głównych celów. Zgodnie z konwencjami genewskimi atakowanie ważnej infrastruktury publicznej jest zbrodnią wojenną – przypomina portal Kyiv Independent.

Rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko, poinformował w środę, że o godz. 23.00 czasu kijowskiego (godz. 22.00 w Polsce) rozpocznie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone środowemu zmasowanemu atakowi rakietowemu Rosji na Ukrainę.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl