Warsztaty WSKSiM „Zrozumieć media” w Biłgoraju

W I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju odbyły się warsztaty medialne „Zrozumieć media”. Wydarzenie poprowadzili wykładowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV Trwam. Współorganizatorem warsztatów była poseł Agata Borowiec.

Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali wykładu teoretyczno- praktycznego, na którym przedstawione zostały media od strony technicznej tj. Greenscreen, wóz telewizyjny wraz z całym osprzętem; mikserami, przekaźnikami, oraz monitorami. Prowadzący zaprezentowali podstawy przekazu telewizyjnego. Z publiczności wybierano ochotników, z którymi następnie prezentowano działanie poszczególnego sprzętu. Jedna z uczennic, Martyna Cios, miała za zadanie przedstawić prognozę pogody, z kolei uczeń, Kacper Hass, został wytypowany na prezentera sportowego. Prowadzący warsztaty przedstawiali pracę dziennikarską oraz pracę kamerzystów. Pokazano również sposób działania dźwięku w mediach czyli modulację ukazaną w odpowiedni sposób w zależności od sytuacji.

Druga część warsztatów dotyczyła oświetlenia i scenografii. Z pomocą ochotnika zaprezentowano rolę światła i sposób jego używania. Prowadzący wykorzystywali grę światła za pomocą lamp. Widzowie dowiedzieli się, jak istotny jest makijaż. Dwójka uczniów miała za zadanie poprzez wykorzystanie kosmetyków, ukazać porównanie twarzy przed i po makijażu. Zainscenizowana została także scena miłosna, w której pokazano znaczenie zbliżeń, muzyki i tła.

Kolejna część warsztatów dotyczyła dźwięku: mowy, śpiewu i muzyki. Widownia oglądała filmiki dotyczące historii pierwszych nagrań dźwiękowych.

Zainteresowani mogli zwiedzić wóz transmisyjny, w którym dowiedzieli się o operowaniu kamerą, pracy w wozie radiowym oraz sprzęcie, który się tam znajduje.

W ostatniej części warsztatów, dotyczących podstaw dziennikarstwa, prowadzonych przez studentki Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu, uczniowie dowiedzieli się, czym jest informacja, opinia, manipulacja, perswazja i propaganda.

***

Co sądzą uczniowie o tych warsztatach?

Warto organizować je często, ponieważ jest to dobry sposób wychodzenia do ludzi z tymi sprawami, poszerzanie ich horyzontów myślowych oraz sposobu pojmowania świata mediów.

Co się wam podoba?

Żartobliwy sposób przedstawiania oraz zaprezentowanie świata telewizji i radia ciekawą metodą.

Czego się nauczyliście?

Jak napisać informacje prasową w sposób prosty i przejrzysty. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca mediów „od kuchni”, oraz jak montować i przetwarzać dźwięk. Ponadto, dowiedzieliśmy się też dużo o roli światła, oraz obrazu w przekazie medialnych.

Diana Sobań, Celina Droździel, Michał Stasiewicz/RIRM

drukuj