fot. Magdalena Kapuścińska Wojciech Trawka

Warsztaty „Nowe Widnokręgi – zrozumieć media” w Olsztynie

11 października 2019 roku na Wydziale Teologii Olsztyńskiego UWM-u odbyły się warsztaty dziennikarsko-edukacyjne „Nowe Widnokręgi – zrozumieć media” prowadzone przez pracowników toruńskiej fundacji. Z pomocą ojca Benedykta Cisonia CSsR warsztaty te odbyły się w Olsztynie już po raz drugi.

Spotkanie rozpoczęło się od ukazania pracy operatorów w samochodzie satelitarnym. Dzięki użyciu green screen’a jedna z uczestniczek warsztatów miała okazję wirtualnie pracować z operatorem siedzącym w samochodzie satelitarnym. Po zakończeniu doświadczenia z green screenem dziewczyna mogła dołączyć do mężczyzny i nauczyć się obsługi kamer oraz kontroli tego, co widzimy za ekranem telewizji. Kolejnymi rzeczami jakich mogła nauczyć się młodzież, było przedstawienie pogody oraz przeglądu wydarzeń.

Następnym etapem warsztatów było ukazanie manipulacji dźwiękiem w mediach oraz wykorzystanie psychologii tłumu. Nauczono nas również, ile warstw przekazu może być zastosowanych w jednym filmiku. Niedługie ujęcia i odpowiednio dobrane kadry dają nam spojrzenie na to, jak telewizja chce, byśmy odbierali dane sygnały i treść.

Po krótkiej przerwie dowiedzieliśmy się o roli tła w przekazie telewizyjnym i tym rozpoczęliśmy część pod tytułem „Światło i cień”. Prowadzący uświadomił nam, jak ważne jest oświetlenie i że od niego zależy odbiór obrazu. Kolejnym pojęciem, jakie poznaliśmy, była sklejka montażowa. Pozwala ona polepszyć odbiór obrazu oraz przekształcić treść tak, aby był on odpowiedni do opublikowania w mediach. Przy okazji został poruszony temat działania przekazu na nasze postrzeganie świata. Dostaliśmy wskazówki, jak umiejętnie korzystać z mediów tak, aby „nie zaśmiecić” sobie głowy niepotrzebnymi treściami. Ostatnim punktem tej części było ukazanie ogromnej roli planów filmowych. Różne techniki nagrywania mogą wpłynąć na odbiór obrazu, który widzimy.

„Zawalczcie, aby wasze życie nie było tylko historią przeglądarki internetowej” – tymi słowami prowadzący zakończył drugą część warsztatów.

Paweł Bielicki – radiowiec, przejął prowadzenie po kolejnej przerwie. Tym razem zagłębiliśmy się w świat dźwięku, który rozpoczęliśmy testem odbioru fal akustycznych, czyli sprawdziliśmy, jak dobry mamy słuch. Potem przeszliśmy do edycji muzyki. Okazało się, że dzięki odpowiednim programom komputerowym można zdziałać cuda. Prowadzący tą część warsztatów doprowadził do łez uczestników bawiąc się nagraniami ich głosów, które zebrał przechadzając się po sali. Na przykładowym wywiadzie pokazał, na czym polega manipulacja, a pokazany na warsztatach filmik odkrył przed nami bardzo ważną dziennikarską zasadę – wszystko zależy od tego, jak zadamy pytanie.

Następnym etapem spotkania była nauka różnicy między perswazją a manipulacją. Dowiedzieliśmy się chociażby tego, jak prasa przykuwa uwagę czytelników przez stosowanie odpowiednio dobranych słów.

Dominika Sielawa/Ewa Ziomek/radiomaryja.pl

drukuj