By Ministerstwo Finansów - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61570053

Warszawa: w styczniu funkcjonariusze KAS na lotnisku skonfiskowali 316 kg żywności

Mazowieccy funkcjonariusze celno-skarbowi na warszawskim lotnisku im. Chopina podczas kontroli stu wybranych bagaży zajęli w styczniu 316 kg produktów objętych zakazem wwozu. Żywność – 261 kg produktów mięsnych i 55 kg mleczarskich – zgodnie z przepisami przekazano do utylizacji.

W komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej przesłanym w środę PAP podkreślono, że przeprowadzone przez funkcjonariuszy kontrole na lotnisku Chopina tylko w styczniu dały „wyjątkowe wyniki”.

Wśród skonfiskowanych produktów znalazły się m.in. sery, mleko, masło, różnego rodzaju wyroby mięsne, wędliny, a nawet surowe mięso.

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami produkty przekazane zostały do utylizacji” – podała KAS.

W całym 2018 r. funkcjonariusze celno-skarbowi na warszawskim lotnisku skonfiskowali ponad 4 tony produktów mięsnych oraz mleczarskich przywiezionych przez podróżnych. Jak wskazała KAS, to ponad 80 proc. więcej niż rok wcześniej. Najczęściej próbowano przywieźć zakazane produkty spożywcze z Ukrainy, Rosji, Chin, Wietnamu i Armenii.

„Zakaz przywozu produktów pochodzenia zwierzęcego przez podróżnych spoza Unii Europejskiej obowiązuje od 2009 r. Celem wprowadzonego zakazu jest zapobieganie rozprzestrzeniania się zakaźnych chorób zwierzęcych, m.in. afrykańskiego pomoru świń (ASF)” – podkreśliła KAS.

Cytowana w komunikacie rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska wyjaśniła, że na lotniskach są materiały informacyjne m.in. plakaty i ulotki o zakazie wwozu spoza UE produktów pochodzenia zwierzęcego.

„Taka żywność może zawierać patogeny powodujące choroby zakaźne, co może mieć również skutki ekonomiczne dla unijnych hodowców zwierząt” – powiedziała.

Szczegółowe informacje dot. zakazu wwozu żywności pochodzenia zwierzęcego można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/przywoz-zywnosci-na-wlasny-uzytek.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl