fot. PAP/EPA

Warszawa: Okrągły Stół Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej

W Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach spotkają się dziś politycy i przedstawiciele biznesu. W Okrągłym Stole Innowacji w Europie Środkowej i Wschodniej wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i jeden z najpotężniejszych menedżerów świata – dyrektor zarządzający Google. To wydarzenie, które organizuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Oprócz premiera Mateusza Morawieckiego i wiceszefa resortu przedsiębiorczości Tadeusza Kościńskiego w spotkaniu wezmą udział m.in. litewski minister gospodarki, czeski wiceminister przemysłu i handlu, wiceminister innowacji i technologii Węgier, a także przedstawiciele świata biznesu: prezes PKO BP, Polskiego Funduszu Rozwoju, PZU czy wiceprezes Pekao SA oraz dyrektor zarządzający Google. O potencjale gospodarki cyfrowej w krajach takich jak Polska świadczyć może ubiegłoroczny raport globalnej firmy doradztwa strategicznego i operacyjnego McKinsey. Jak wyliczyli analitycy, dzięki potencjałowi rozwojowemu i ekonomicznemu cyfryzacji do 2025 r. polski PKB może wzrosnąć o około 275 mld zł. Rozwój cyfryzacji ma zwiększyć zdolności konkurowania na światowych rynkach.

Z raportu wynika, że przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej może pozwolić całkowicie zniwelować dystans do najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarek Europy. Poprawiłoby to także sytuacje ekonomiczną obywateli oraz zapewniło awans do grona najbardziej zaawansowanych cyfrowo gospodarek w Europie. Scenariusz zaprezentowany w raporcie jest ambitny, ale oceniany jako realny. Szansa na dogonienie cyfrowych liderów z Północy będzie możliwa „tylko wtedy, gdy kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą ze sobą ściśle współpracować” – podkreślają autorzy projektu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj