fot. flickr.com

Warszawa: Jest śledztwo ws. ujawnienia danych funkcjonariusza oraz gróźb pod adresem policjantów

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie ujawnienia wizerunku i danych osobowych funkcjonariusza policji oraz w sprawie kierowania gróźb wobec policjantów za pośrednictwem portali społecznościowych – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

Śledztwo zostało wszczęte 23 listopada przez prokuratora z Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, który specjalizuje się m.in. w cyberprzestępczości. Jak przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, w postępowaniu badane będą dwa wątki.

„Pierwszy czyn dotyczy ujawnienia osobom protestującym przed gmachem Sądu Okręgowego w Warszawie danych osobowych funkcjonariusza policji, czym działano na szkodę interesu prywatnego tego funkcjonariusza, a jednocześnie jego dane osobowe były przetwarzane przez osobę do tego nieuprawnioną” – powiedziała rzeczniczka prokuratury i dodała, że zdarzenie miało miejsce 19 listopada.

Chodzi o sytuację, w której jedna z posłanek z Lewicy wykrzykiwała w trakcie manifestacji imię i nazwisko funkcjonariusza. Komenda Stołeczna Policji napisała później na Twitterze, że „żona funkcjonariusza na prywatnym FB zaczęła otrzymywać już hejterskie wpisy”.

Drugi czyn dotyczy „kierowania gróźb popełniania przestępstw wobec funkcjonariuszy policji za pośrednictwem portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych”. Postępowanie będzie prowadzone także w kierunku „nawoływania do popełniania tych przestępstw, oraz zniesławiania policjantów i znieważania ich”. Ze zgromadzonego dotychczas materiału dowodowego wynika, że opisane sytuacje miały miejsce w dniach 19 oraz 20 listopada br.

W związku z licznymi publikacjami wizerunków oraz danych osobowych funkcjonariuszy policji, w niedzielę 22 listopada głos w sprawie zabrał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

„Zagwarantowanie policjantom bezpieczeństwa, zwłaszcza tym, którzy walczą z najgroźniejszymi, najbardziej niebezpiecznymi przestępcami, jest sprawą kluczową. Narażając własne życie na służbie, funkcjonariusze mają prawo żyć bez obaw, gdy wracają do swoich domów i bliskich. Im i ich rodzinom należy się poczucie bezpieczeństwa, zapewniane zwłaszcza ze strony Państwa, któremu służą” – napisał Zbigniew Ziobro w niedzielnym oświadczeniu przekazanym mediom.

https://twitter.com/ZiobroPL/status/1330484954619371523

PAP

drukuj