By Mariusz Kubik - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8377021

Wanda Półtawska: człowiek powinien się interesować kim jest

Człowiek powinien się interesować, kim jest. Przynależność do narodu daje poczucie bezpieczeństwa, sensu życia – powiedziała w Krakowie 98-letnia Wanda Półtawska, przyjaciółka św. Jana Pawła II, była więźniarka obozu w Ravensbrueck, doktor nauk medycznych.

Wanda Półtawska była gościem uroczystości wręczenia nagród w VIII Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim „Polskie więźniarki w Ravensbrueck”. W konkursie udział wzięło ok. 150 dzieci i młodzieży z całego kraju. Autorzy najlepszych prac to Mateusz Piątkowski, uczeń szkoły podstawowej z Sosnowca, Kinga Klisz z gimnazjum w Bieruniu, Jakub Kowalski z zespołu szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na zwycięzców czeka wycieczka edukacyjna do Ravensbrueck i nagrody rzeczowe.

Konkurs zorganizował Zespół Szkół w Pińczycach (woj. śląskie).

„To od młodzieży zależy nasza przyszłość” – podkreślił obecny na uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek.

Jego zdaniem liczba osób zainteresowanych konkursem nt. byłego obozu w Ravensbrueck, do którego powstania przyczynił się totalitaryzm, świadczy o tym, że „można spokojnie patrzeć w przyszłość”.

„Myślę, że oni tych błędów nie popełnią” – powiedział prezes IPN. Ocenił też, że książka Wandy Półtawskiej „I boję się snów” powinna być lekturą szkolną.

„Dzieci i młodzież mają szczęście, że mogą się tu dzisiaj zetknąć z panią doktor Wandą Półtawską” – podkreślił Jarosław Szarek. Wanda Półtawska przebywała w nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck od 1941 do 1945 r., była poddawana eksperymentom pseudomedycznym.

Obecna na uroczystości rozdania nagród prawie 98-letnia Wanda Półtawska podkreśliła, że człowiek powinien się interesować kim jest i gdzie jest jego serce.

„Przynależność do narodu daje poczucie bezpieczeństwa i sensu życia. Nie możesz żyć w samotności na wyspie bezludnej, jeśli nie masz z kim czuć się >>swoim<< to jest ci źle” – powiedziała.

Przyjaciółka św. Jana Pawła II zwracała uwagę na poczucie polskości i tożsamość narodową, ale i na poczucie przynależności do Kościoła.

„Nie możesz być tylko Polakiem, ale musisz być aż Polakiem. Co to jest godność człowieka? To narodowość” – mówiła i przywołała słowa Jana Pawła II: „Dajcie mi zaplecze w Polsce, żebym się nie musiał za was wstydzić”.

Wanda Półtawska skrytykowała używanie telefonów komórkowych i smartfonów przez dzieci i młodzież. Według niej korzystanie w nadmiarze z tych urządzeń i internetu źle wpływa na inteligencję i emocje ludzi, a także sprawia, że młodzi nie wiedzą, kim są. Jak mówiła Wanda Półtawska, dzieci i młodzież „wszystko” mają w „komórkach” – np. daty urodzin, godzinę, nazwy dni tygodnia – i wszystkiego w nich szukają.

Historia jest fantastyczna, bardzo ciekawa jest historia świata” – zachęcała młodzież do nauki Wanda Półtawska.

Obóz w Ravensbrueck powstał w 1939 r. i był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ok. 132 tys. kobiet i 1 tys. dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. zamordowano lub zmarły w wyniku głodu, chorób lub dokonywanych na nich eksperymentów medycznych. Wśród więzionych w Ravensbrueck kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku Powstania Warszawskiego; 17 tys. Polek zginęło. W Ravensbrueck więziono też 20 tys. mężczyzn. 30 kwietnia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do obozu, w którym pozostało jedynie 2 tys. chorych więźniów.

PAP/RIRM

drukuj