fot. PAP/ Tytus Żmijewski

Krakowska Fundacja im. Zygmunta Starego apeluje o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prof. Jana Hartmana 

Krakowska Fundacja im. Zygmunta Starego apeluje w liście do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego o wszczęcie postepowania dyscyplinarnego wobec prof. Jana Hartmana.

Fundacja przytacza artykuły z bloga prof. Jana Hartmana. W liście wskazano na ataki słowne wykładowcy UJ wobec wyborców PiS, prezesa partii oraz katolików. Nazwanie ich między innymi „psychopatami”.

Zdaniem fundacji, prof. Jan Hartman złamał Akademicki Kodeks Wartości obowiązujący w UJ. Dokument zakłada przestrzeganie przez autorytet naukowy takich wartości jak: prawda, uczciwość i tolerancja.

Prof. Jan Hartman używa języka nienawiści, co jest niedopuszczalne w sferze publicznej – podkreśla prezes Fundacji im. Zygmunta Starego, Krzysztof Budziakowski.

– Używa pojęć, które są pojęciami poniżającymi, wykluczającymi i obrażającymi inaczej myślących. Uważamy, że tego typu działania, które są w ogóle naganne i niedopuszczalne w sferze publicznej, a kiedy podejmuje je pracownik naukowy UJ, to jest to coś, co tym bardziej bulwersuje i porusza – wskazuje Krzysztof Budziakowski.

Dlatego Fundacja im. Zygmunta Starego prosi rektora i władze UJ o natychmiastowe zawieszenie prof. Jana Hartmana w obowiązkach nauczyciela akademickiego i podjęcie innych stosownych działań.

Tymczasem Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zawiesił prof. Aleksandra Nalaskowskiego za felieton, w którym ostro skrytykował on ideologię LGBT i tzw. marsze równości. Wobec wykładowcy trwa postepowanie dyscyplinarne.

RIRM

drukuj