Walka z niedzielami wolnymi od handlu
Partia Szymona Hołowni i Koalicja Obywatelska nie dają za wygraną i próbują wprowadzić handel w niedzielę. Protestują pracownicy sieci handlowych i związkowcy. Przeciw pomysłom liberalnej części koalicji rządzącej jest jej część lewicowa.
W Sejmie jest projekt ustawy Polski 2050 o wprowadzeniu dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Projekt prowadzi przewodniczący komisji gospodarki Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi.
– Polska gospodarka dużo traci, jeżeli handel nie odbywa się w niedziele – stwierdził polityk.
Tej tezie zaprzeczają jednak dane ekonomiczne. Polska gospodarka mimo ograniczenia handlu w niedziele rozwija się bardzo dobrze. Przywróceniu handlu w niedziele sprzeciwia się koalicjant Polski 2050 i Koalicji Obywatelskiej – Lewica. „To nie jest najważniejsza sprawa w tym momencie” – wskazała senator Lewicy, Magdalena Biejat.
– Polacy przyzwyczaili się do tego , że niedziele są wolne od handlu i większość z nich akceptuje to rozwiązanie. Nie ma dziś żadnego powodu, aby z tego rezygnować – mówiła senator.
Przywrócenie handlu w niedziele to odebranie prawa pracownikom do wspólnego spędzania czasu z rodziną. „To uderzenie wprost w pracowników handlu” – podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara.
– To dwa miliony osób, w większości kobiety, które dzisiaj musiałyby wrócić do pracy w niedziele – przypomniał przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.
Kiedy w 2018 roku wprowadzono ograniczenie handlu w niedziele lobbyści dużych sieci handlowych przekonywali, że wzrośnie bezrobocie. Tymczasem do pracy w sklepach i supermarketach brakuje 200 tysięcy pracowników. Ryszard Petru szuka różnych sposobów na otwarcie marketów w niedziele. Jeden z nich to przekazanie decyzji o niedzielnym handlu samorządom.
– Żeby to samorządy decydowały, czy sklepy są otwarte czy też nie. O tym będziemy dyskutować – powiedział Ryszard Petru.
Przewodniczący „Solidarności” pracowników handlu dla autorów takich pomysłów ma jedną radę:
– Pójść do pracowników, a najlepiej popracować w dyskoncie czy supermarkecie przynajmniej parę dni – zaznaczył Alfred Bujara.
Z przeprowadzonych badań wynika, że 78 proc. Polaków – w wieku 18-30 lat – nie chce handlu w niedziele.
TV Trwam News