fot. PAP/EPA

Walka z koronawirusem. Pandemia wpłynęła na rozwój nielegalnych zjawisk, np. handel ludźmi

Państwa europejskie wciąż walczą z koronawirusem. Mimo zakrojonej na szeroką skalę akcji szczepień wiele państw decyduje się na przywrócenie obostrzeń. Niektóre kraje zamykają granice dla niezaszczepionych.

Włochy odnotowują najniższą liczbę zakażeń. Na 100 tys. mieszkańców odnotowano tylko 9 przypadków. Rośnie jednak odsetek przypadków zakażenia wariantem Delta. Z kolei w Portugalii w 45 powiatach od piątku zostaje wprowadzona godzina policyjna, dotyczy to m.in. Lizbony i Porto.

– Nie jesteśmy w stanie uznać, że pandemia jest pod kontrolą. Dlatego wzywam wszystkich do dalszego przestrzegania zasad i unikania ryzykownych zachowań – wskazała min. Mariana Vieira da Silva.

W powiatach o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej będzie obowiązek pracy zdalnej, a godziny pracy w handlu i usługach zostaną skrócone.

Słowacja wprowadziła przy wjeździe do kraju obowiązkową kwarantannę dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Będzie ona obowiązywać od 9 lipca. Ci, którzy przekraczają granicę Słowacji ze względu na pracę w sąsiednich krajach, mają czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Z tego względu unijni przywódcy zachęcają do pobrania Unijnego Certyfikatu COVID.

– Główną korzyścią, szczególnie w przypadku szczepienia, jest to, że wystarczy ten dokument pokazać, aby przekroczyć granicę w krajach, które honorują ten certyfikat. Nie ma ryzyka wpadnięcia w kwarantannę lub obowiązku wykonywania badań, które w niektórych krajach są płatne – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Bez Unijnego Certyfikatu COVID lub aktualnego testu nie wjedziemy także do Chorwacji. Tymczasem nowe informacje w sprawie szczepionek i wariantu Delta przedstawiła Europejska Agencja Leków.

– W tej chwili wydaje się, że cztery szczepionki zatwierdzone w Unii Europejskiej chronią przed wszystkimi szczepami wirusa krążącymi w Europie. Pojawiające się dane z rzeczywistych dowodów pokazują, że dwie dawki szczepionek chronią przed wariantem Delta. Dane z laboratorium pokazują, że przeciwciała z zatwierdzonych szczepionek są również w stanie zneutralizować wariant Delta, więc są to: uspokajające wiadomości – wskazał Marco Cavalieri, Kierownik ds. Biologicznych Zagrożeń Zdrowotnych i Strategii Szczepień.

Skutki pandemii wciąż w wielu krajach są bardzo odczuwalne. Nie tylko te gospodarcze. Pandemia COVID-19 wpłynęła też na rozwój nielegalnych zjawisk, np. handel ludźmi. Departament Stanu USA opracował specjalny raport, w którym szacuje się, że prawie 25 mln ludzi na całym świecie padło ofiarą handlu ludźmi. Wielu z nich jest zmuszanych do prostytucji, a także do pracy w fabrykach, na polu, czy do przyłączenia się do grup zbrojnych – wskazał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken. Dodał, że takie zjawisko jest globalnym kryzysem i ogromnym źródłem ludzkiego cierpienia.

„Rządy na całym świecie przekierowały zasoby w kierunku pandemii, często kosztem wysiłków na rzecz walki z handlem ludźmi. W tym samym czasie handlarze ludźmi szybko dostosowali się do sytuacji, aby wykorzystać słabości ujawnione i zaostrzone przez pandemię” – akcentował Antony Blinken, szef dyplomacji USA.

Z tegorocznego raportu Departamentu Stanu USA o handlu ludźmi wynika, że np. w Indiach i Nepalu, młode dziewczęta musiały opuścić szkołę, aby pomóc utrzymać swoje rodziny w czasie trudności ekonomicznych. „Część z nich zmuszano do małżeństwa w zamian za pieniądze, podczas gdy inne były zmuszane do pracy” – czytamy w raporcie.

– Ten raport pozwala zredefiniować kategorie ofiar pandemii, poszerzyć grupę osób, które należy zaliczyć do tych, które poniosły istotne konsekwencje tego okresu. Do tych ofiar nie należą tylko i wyłącznie ci, którzy umarli na skutek bezpośredniej infekcji koronawirusem, jak i również ci, dla których ten okres pandemii przerwał intensywne leczenie chorób przewlekłych, ale należy zaliczyć też tych wszystkich, których sytuacja psychospołeczna uległa diametralnemu pogorszeniu – mówił Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Handel ludźmi to nie jedyne negatywne i nielegalne zjawisko, dla którego pandemia stała się motorem do rozwoju. Wzrosła też liczba cyberprzestępstw. Hiszpania szacuje, że w 2020 roku popełniono co najmniej 260 tys. cyberprzestępstw na terenie kraju. Dane hiszpańskiej policji wskazują, że w okresie pandemii COVID-19 odnotowano dwukrotny wzrost tego typu przestępstw.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl