fot. PAP/Albert Zawada

W życie wszedł kolejny etap cyfryzacji procedur prawa budowlanego – elektroniczny dziennik budowy

Od piątku dziennik budowy można prowadzić w postaci elektronicznej. To kolejny etap cyfryzacji procedur prawa budowlanego. Dziennik budowy jest najważniejszym dokumentem na budowie. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem.

Inwestor może od piątku wybrać, czy nadal chce prowadzić dziennik budowy w wersji papierowej, czy w formie elektronicznej. Druga forma jest dostępna zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji mobilnej.

Wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński, wskazał, że elektroniczny system zapewni lepsze monitorowanie pracy ekipy budowlanej.

Usprawni również – jak dodał – załatwianie procedury odbioru i przekazania dziennika budowy organom.

– Elektroniczny dziennik budowy będzie obejmował wszystkie dane, które do tej pory zawierał normalny dziennik budowy. Przy okazji mamy pewność, iż elektroniczny dziennik się nie zagubi i nie utracimy danych. Mamy też pewność co do tego, że wiemy, w jakich datach to się działo, bo będzie wiadomo, kiedy nasza budowa była nadzorowana, kiedy wydarzyły się poszczególne czynności. To bardzo dogodne dla inwestorów oraz późniejszych właścicieli budynku, bo będą mieć pewność, jak dom był budowany – podkreślił wiceminister Piotr Uściński.

Od stycznia 2030 roku elektroniczna wersja dziennika budowy będzie obowiązkowa.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl