fot. pixabay.com

W Wenezueli co najmniej 20 osób zginęło w lawinach błotnych

Co najmniej 20 osób zginęło w środę w zachodnim wenezuelskim stanie Merida po intensywnych deszczach, które spowodowały lawiny błotne i wylanie rzek.

Gubernator stanu Ramon Guevara powiedział, że ponad 1 200 domów zostało zniszczonych, ratownicy przeszukują ruiny w poszukiwaniu 17 zaginionych mieszkańców.

Zdjęcia udostępnione w mediach społecznościowych pokazują zalane wodą i błotem ulice, zrujnowane budynki i lawiny błotne porywające samochody i fragmenty domów.

Kilka miast na dotkniętym obszarze, w tym Tovar, Bailadores, Zea i Santa Cruz de Mora, nie ma elektryczności, ponieważ powódź uszkodziła transformatory, powiedział Guevara. Władze stanowe, ani gminne – dodał- nie mają środków, aby pomóc dotkniętym obszarom.

Prezydent Nicolas Maduro powiedział ,że rząd zagwarantował paliwo dla działań ratunkowych.

Minister spraw wewnętrznych Remigio Ceballos poinformował w środę w telewizji państwowej, że co najmniej 54 543 osoby w 87 gminach ucierpiały z powodu uszkodzonych dróg i mostów. Na tych obszarach zarządzono stan wyjątkowy.

Gubernator Guevara polecił urzędnikom zorganizowanie punktu pomocy humanitarnej w centrum Meridy, gdzie poszkodowani otrzymują wodę, żywność, odzież i koce.

PAP

drukuj