W Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W tym celu do Warszawy przyjechało kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, przedstawiciele krajów stowarzyszonych i obserwatorzy.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli powiedział, że sesja odbywa się w ważnym okresie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i Sojuszu. Podkreślił, że bezpieczeństwo to temat coraz bardziej globalnie powiązany, a NATO jest największym i najsilniejszym sojuszem na świecie.

– Z tego względu NATO chce podnosić poziom stabilności i dokonywać jej projekcji w kontaktach z innymi podmiotami. Myślimy, że stabilność na całym świecie to podstawa pokoju. NATO zademonstrowało silną solidarność z Polską. Przystosowanie się do nowych wyzwań, które pojawiły się na Wschodzie, wzmocniły zdolności odstraszania i kolektywnej obrony – mówił Paolo Alli.

Szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Marek Opioła zauważył, że Polska po raz trzeci organizuje sesje Zgromadzenia Sojuszu. Podczas obecnego spotkania mają zostać poruszone m.in. kwestie dotyczące wschodniej flanki Sojuszu i zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli.

– Główne tematy, które będziemy poruszać to sytuacja międzynarodowa, sytuacja bezpieczeństwa, jak Sojusz będzie się kształtował w czasie obecnych zagrożeń. Dla nas bardzo ważne jest to, że w sesji udział weźmie sekretarz generalny NATO, udział potwierdził prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki – wskazał Marek Opioła.

Jutro rozpoczną się sesje poszczególnych komisji parlamentarnych. Część plenarna jest zaplanowana na poniedziałek.

Wyjątkowe znaczenie spotkaniu nadają okoliczności 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i 550-lecie parlamentaryzmu.

Zgromadzenie Parlamentarne jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Jego celem jest wzmocnienie więzi między państwami Sojuszu.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl