W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą płk. Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl

We wtorek w Warszawie przed siedzibą Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą płk. Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl. Tablicę odsłoniła wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska. „Pamiętajcie o tej postaci” – zaapelowała.

Wtorkowa uroczystość z udziałem Powstańców Warszawskich została zorganizowana przez Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Udział w niej wzięli m.in burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska, która odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą pułkownikowi Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl.

„Powstańcy warszawscy nieustanie wspominali Kazika Leskiego. Pełnił on przez trzy lata funkcję prezesa związku. Trzeba powiedzieć, że to była naprawdę niezwykła osoba. Nieprawdopodobnych historii w jego życiu było bardzo dużo (…) Powstańcy go nie tylko lubili. Myśmy go po prostu kochali” – wspominała Kazimierza Leskiego Halina Jędrzejewska. Zaapelowała też, by o nim pamiętać.

Obecny na uroczystości burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens podkreślił, że „nikt w ciągu paru minut nie jest w stanie opowiedzieć, jak wiele rzeczy Kazimierz Leski zrobił dla Polski i dla Polaków, ale też dla całej koalicji antyhitlerowskiej poprzez swoje dokonania. Dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej tablicy oraz za to, że mogliśmy przed tegorocznymi obchodami Powstania Warszawskiego ją odsłonić”.

Doktor, inżynier, pułkownik i pilot Kazimierz Leski ps. Bradl, urodził się 21 czerwca 1912 w Warszawie. W latach 1994-1997 był prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Był też honorowym obywatelem Warszawy, Wawelberczykiem, absolwentem Politechniki w Delft, konstruktorem i budowniczym okrętów podwodnych ORP Orzeł i ORP Sęp.

Kazimierz Leski włączył się do polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej „Muszkieterzy”, gdzie pełnił funkcję szefa komórki kontrwywiadu tej organizacji. Po jej rozwiązaniu przeniesiony został do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do II Oddziału Komendy Głównej Armii Krajowej. Zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim.

W Powstaniu Warszawskim walczył jako dowódca kompanii Bradl batalionu Miłosz. Za męstwo został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

W chwili wejścia wojsk sowieckich do Polski podjął pracę w Stoczni Gdańskiej utrzymując cały czas kontakt z podziemiem. Był szefem sztabu obszaru zachodniego Delegatury Sił Zbrojnych. Został aresztowany w 1945 roku, jednak udało mu się uciec. W lipcu 1945 roku ponownie został aresztowany przez UB.

3 lutego 1947 w procesie I Komendy WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na 12 lat więzienia. Wyrok zmniejszono do sześciu lat. Po odbyciu kary Kazimierza Leskiego skazano ponownie na 10 lat „za współpracę z okupantem”. Wyszedł po odbyciu niespełna połowy kary, w 1955 r.

Zmarł 27 maja 2000 roku. Został pochowany na Starych Powązkach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl