fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W Warszawie odbędzie się XII Katyński Marsz Cieni

Ulicami Warszawy przejdzie dziś XII Katyński Marsz Cieni. To wyraz hołdu dla blisko 22 tys. polskich jeńców zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie.

Marsz poprzedzi Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

O godz. 15.00 rekonstruktorzy uformują kolumnę jeńców eskortowanych przez funkcjonariuszy NKWD i wyruszą sprzed Muzeum Wojska Polskiego w kierunku pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Organizatorami Katyńskiego Marszu Cieni są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz Instytut Pamięci Narodowej.

To szczególny wyraz upamiętnienia pomordowanych na Wschodzie Polaków – wskazuje Grzegorz Krynicki, przewodniczący „Zgrupowania Radosław”.

– Rekonstruktorzy, których liczba będzie przekraczała prawdopodobnie 250 osób, będą w milczeniu przechodzili przez ulice Warszawy, pokazując tę tragedię, które spotkała naród polski w 1940 roku, niejako też wyrywając warszawiaków, turystów, z tego zwykłego, codziennego życia tym, że niepodległość naszego kraju nie jest dana raz na zawsze i to, że przecież ta zbrodnia sowiecka była przez tyle lat zakłamywana i wiele osób wycierpiało, próbując tę prawdę historyczną przekazać, przedstawić – podkreśla Grzegorz Krynicki.    

Wśród ok. 22 tys. polskich obywateli zamordowanych w 1940 roku z rozkazu Józefa Stalina  była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie i duchowni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl