fot. twitter.com/PLinMunich

W Uroczystość Wszystkich Świętych ambasador RP w Berlinie upamiętnił Polaków zamordowanych przez Niemców

Ambasador RP w Berlinie, Andrzej Przyłębski, w Uroczystość Wszystkich Świętych upamiętnił Polaków pochowanych na cmentarzu Altgliniecke w berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick, gdzie spoczywają głównie więźniowe niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. „To ważne, by okazać pamięć o nich w tym szczególnym czasie” – podkreśliła Ambasada RP w Berlinie.

W odnowionym miejscu pamięci w berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick na cmentarzu Altglienicke we wspólnej kwaterze spoczywają urny z prochami 1370 ofiar zbrodni niemieckich. Zmarli przed śmiercią byli przetrzymywani przede wszystkim w KZ Sachsenhausen i więzieniu Ploetzensee. Wśród nich zidentyfikowano 435 Polaków.

Konsul generalny w Monachium, Jan M. Malkiewicz, wraz z Polonią upamiętnił polskich żołnierzy, ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau i wybitnych rodaków pochowanych w Monachium – poinformował na Twitterze Konsulat Generalny RP w Monachium.

W Uroczystość Wszystkich Świętych Ambasada RP w Berlinie przypomniała także listę cmentarzy, na których spoczywają polskie ofiary II wojny światowej. Jest wśród nich berlińska nekropolia Friedhof Baumschulenweg, na której znajdują się groby polskich więźniów niemieckiego obozu w Sachsenhausen.

Na cmentarzu Marzahn Parkfriedhof znajduje się z kolei grób Błażeja Stolarskiego, przedwojennego ministra rolnictwa i wicemarszałka Senatu RP, zamordowanego przez Gestapo 21 października 1939 r. W tym samym miejscu jest też kwatera ofiar II wojny światowej z tablicą poświęconą 20 polskim robotnicom przymusowym, które zginęły w bombardowaniach Berlina.

Na berlińskich cmentarzach St. Hedwig i St. Sebastian znajdują się groby polskich robotników przymusowych; na nekropolii St. Michael spoczywa działacz polonijny Karol Loeckel, na cmentarzu Tempelhofer Parkfriedhof – slawista i historyk polskiej kultury Aleksander Brueckner.

W położonym w Neubrandenburg w Meklemburgii-Pomorzu Przednim cmentarzu Nuer Friedhof w zbiorowej mogile pochowano 45 polskich więźniarek niemieckiego obozu w Ravensbrueck. Na cmentarzu w Halberstadt w Saksonii znajduje się pomniku ku czci m.in. polskich robotników przymusowych.

W Dreźnie, na cmentarzu Neuer Katholischer Friedhof znajduje się symboliczny grób 12 członków Czarnego Legionu, polskiej organizacji konspiracyjnej z okresu II wojny światowej. Jest to również miejsce pochówku Piątki Poznańskiej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II wychowanków salezjańskich, którzy zostali zgilotynowani przez Niemców w 1942 roku.

Wśród miejsc pamięci poświęconych ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych wymieniono Ravensbrueck i Sachsenhausen w Brandenburgii oraz Buchenwald i Mittelbau-Dora w Turyngii. Inne przypomniane przez ambasadę w Berlinie miejsca pamięci to Grossbeeren (Brandenburgia), Gardelegen (Saksonia-Anhalt), Ploetzensee (Berlin) i Halberstadt (Saksonia).

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl