Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego

W Tleniu zbudowano Centrum Czynnej Ochrony Przyrody

Zakończyła się budowa Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Tleniu (woj. kujawsko-pomorskie). Obecnie trwa meblowanie wnętrz i zakup pozostałego wyposażenia, a otwarcie ośrodka zaplanowano na kwiecień br.

„Centrum edukacyjne w Tleniu pozwoli jak najlepiej wykorzystać i rozwijać lokalne zasoby dziedzictwa kultury i przyrody, umożliwi prowadzenie działalności edukacyjnej i upowszechnianie wiedzy na temat wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego” – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Koszt całej inwestycji sięgnie ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Tleń położony jest w środku Borów Tucholskich. Tworzone centrum będzie zapleczem edukacyjnym parku krajobrazowego.

Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi blisko 680 m kw. W sali edukacyjnej na parterze, przeznaczonej do zajęć dla do 80 osób, zamontowano przesuwną ściankę działową, która w razie potrzeby podzieli pomieszczenie na dwa mniejsze. Każda z części będzie posiadać nowoczesny system audiowizualny, m.in. rzutnik, ekran i nagłośnienie, co umożliwi równoległe prowadzenie w niej dwóch spotkań.

Na parterze znajdą się także biblioteka i czytelnia, która może stać się salą edukacyjną dla 20 osób oraz recepcja i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku, na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, korzystać będzie też miejscowe sołectwo.

Pierwsze piętro zajmą sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Drugie piętro, które właśnie jest meblowane, stanowi baza noclegowa z dwuosobowymi i czteroosobowymi pokojami dla uczestników kilkudniowych warsztatów oraz pracowników naukowych.

Dach pokryto ceramiczną dachówką, dzięki czemu obiekt harmonijnie wkomponował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Centrum ogrzewane będzie ciepłem czerpanym z ziemi – wodą z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 m każdy. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl