fot. twitter.com

W Sztutowie odbędą się dziś obchody związane z 81. rocznicą pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu Stutthof

W Sztutowie odbędą się dziś obchody związane z 81. rocznicą pierwszego transportu więźniów do niemieckiego obozu Stutthof. Przed południem przy budynku dawnego krematorium w intencji ofiar sprawowana będzie Msza święta, której będzie przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski. Następnie uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Muzeum Stutthof.

Tam zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz wręczone medale, odznaczenia i nagrody muzealne. Głos zabierze m.in. płk w stanie spoczynku dr inż. Czesław Lewandowski, były więzień obozu.

W pierwszym transporcie więźniów – jak przypomniała dr Danuta Drywa – znaleźli się m.in. polscy działacze z terenu Wolnego Miasta Gdańska, w tym nauczyciele, harcerze, pocztowcy, kolejarze, a także pracownicy komisariatu RP w tym mieście.

– Wszyscy oni zostali początkowo umieszczeni w więzieniu Victoriaschule, skąd 2 września wydzieloną grupę, około 150-osobową, więźniów przewieziono na wyznaczony jeszcze przed wybuchem wojny teren w pobliżu wsi Stutthof. Więźniowie ci znaleźli się w bardzo prymitywnych warunkach, były wówczas tylko rozstawione namioty i stopniowo przystąpili oni do budowy pierwszych baraków – powiedziała dr Danuta Drywa.

Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof został utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska w miejscowości Sztutowo.

Liczbę więźniów, którzy przeszli przez KL Stutthof, szacuje się na ponad 110 tys. Prawie 49 tys. to kobiety i dzieci. Ofiarami niemieckich zbrodni w tym obozie padło od 63 do 65 tys. ludzi.

RIRM

drukuj