fot. PAP/EPA

W Syrii zginęło już ponad 215 tys. ludzi

Wojna w Syrii pochłonęła ponad 215 tysięcy istnień ludzkich – informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Dziś mija dokładnie czwarta rocznica wybuchu rewolty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Ponad 5 tys. ludzi zginęło tylko w lutym bieżącego roku. Rozpoczęta 15 marca 2011 r. rewolta przekształciła się następnie w wojnę domową.

„Policzyliśmy, że w ciągu czterech lat wojny w Syrii zginęło 215 518 osób, w tym 66 109 cywilów” – poinformował szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Wśród ofiar cywilnych jest 10 808 dzieci – podała organizacja.

Po stronie syryjskich rebeliantów, w tym bojowników kurdyjskich, jest 39 227 ofiar śmiertelnych. Natomiast ugrupowania dżihadystyczne, jak Front al-Nusra (syryjski odłam Al-Kaidy), czy ugrupowanie zbrojne Państwo Islamskie (związane niegdyś z Al-Kaidą, ale od którego ta się ostatnio odżegnuje) – straciły w sumie 26 834 ludzi – precyzuje Obserwatorium.

Po stronie sił prorządowych zginęło 46 138 żołnierzy, w tym 30 662 członków milicyjnych sił obrony kraju, 674 członków Hezbollahu, szyickiej radykalnej organizacji z Libanu, oraz 2 727 członków szyickich milicji przybyłych z innych krajów.

3 147 ciał nie zidentyfikowano. Bilans ten – jak podsumowuje szef Obserwatorium – „jest z pewnością jeszcze wyższy ze względu na dużą liczbę osób zaginionych, których los jest nieznany”.

Według Rahaman do bilansu ofiar należy dodać 20 tysięcy osób, które znajdują się w syryjskich więzieniach, a są uznane za zaginione, a także tysiące cywilów i bojowników, którzy zostali uprowadzeni.

W wojnie zginęło „ponad 215 tysięcy ludzi, o których wspólnota międzynarodowa milczy, a żadna zbrodnia nie została ukarana przez międzynarodowe sądy” – podkreślił szef Obserwatorium. „Bezkarność zachęca mordercę, aby kontynuował swe zbrodnie” – dodał. „Naród syryjski wzniecił rewoltę w marcu 2011 r., aby Syria stała się państwem prawa i wolności, a nie, by przechodzić przez opresję dyktatury i Państwa Islamskiego” – zaznaczył Rahman.

PAP/RIRM

drukuj