twitter.com/wcrsuwalki

W Suwałkach uczczono Polaków zamordowanych przez Niemców 80 lat temu. Najmłodsza ofiara miała 16 lat

Mieszkańcy Suwałk uczcili we wtorek ofiary zbrodni niemieckich dokonanych 80 lat temu. W 1944 r. Niemcy w pokazowej akcji zamordowali w centrum miasta 16 działaczy Armii Krajowej.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą świętą. Po niej kombatanci, młodzież i przedstawiciele samorządów przeszli pod Pomnik Straceń, gdzie również modlono się za zmarłych. Pod pomnikiem, w miejscu, gdzie doszło do mordu, mieszkańcy miasta złożyli kwiaty.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz powiedział, że trzeba pamiętać o takich osobach, jak te w 1944 roku, które walczyły i oddały życie za naszą wolność.

„Dzisiaj spotykamy się w wolnej Polsce, ale w Polsce u bram której toczy się wojna i o tym musimy pamiętać. My nie chcemy wojny. My chcemy żyć, pracować i rozwijać się w wolnym kraju, suwerennym, demokratycznym niezależnym” – dodał.

1 kwietnia 1944 r. gestapo powiesiło 16 osób współdziałających z Armią Krajową i żołnierzy podziemia. Najmłodszy z zamordowanych miał 16 lat. Ciała ofiar przez cały dzień wisiały lub leżały na tzw. rynku siennym w Suwałkach.

Walczący w polskim podziemiu mieszkańcy Suwalszczyzny zostali aresztowani w lipcu i sierpniu 1943 r. W lutym 1944 r. skazano ich na karę śmierci. Niemcy dali ultimatum Polakom, że jeśli do 31 marca 1944 r. nie zgłoszą się do gestapo dowódcy zbrojnych grup działających na Suwalszczyźnie i w Puszczy Augustowskiej, aresztowani partyzanci zostaną zabici.

Gestapo próbowało też złamać zatrzymanych partyzantów. Niemcy proponowali im, żeby wydali swoich dowódców, by uratować życie.

1 kwietnia 1944 r. był dniem rozpoczęcia zbiorowych zbrodni Niemców w Suwałkach. Potem doszło do dalszych mordów, w Berżnikach, Serwach i w Podnowince.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl