fot. Andrzej Kulesza/Nasz Dziennik

W środę 1401 interwencji Straży Pożarnej, dziś do rana kolejne 176

W środę Straż Pożarna interweniowała 1401 razy, dziś do rana kolejne 176 – podał PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Ewakuowano prewencyjnie pięć obozów harcerskich i kilka ośrodków wypoczynkowych.

PSP i Ochotnicze Straże Pożarne podjęły działania w związku z usuwaniem skutków gwałtownego wiatru, dużymi opadami deszczu i podtopieniami najwięcej razy w woj. małopolskim – 414, w kujawsko-pomorskim – 210, pomorskim – 172 i łódzkim – 107 razy – podał rzecznik.

Przy usuwaniu skutków silnego wiatru straż pożarna pracowała w środę 365 razy, najczęściej na Śląsku i w woj. małopolskim – po 40 interwencji, 38 w woj. kujawsko-pomorskim.

Odnotowano 32 budynki uszkodzone – w tym 21 budynków mieszkalnych – podał Frątczak. Najwięcej takich zdarzeń było w Małopolsce – 10, siedem na Śląsku i sześć w woj. kujawsko-pomorskim.

Strażacy interweniowali w środę przy 734 podtopieniach, których najwięcej było w Małopolsce – 206, 148 w woj. kujawsko-pomorskim i 114 w woj. pomorskim.

Odnotowano 164 interwencje w związku z zalaniem dróg i ulic – najwięcej w Małopolsce – 49, 30 na Pomorzu, 19 na Śląsku.

St. bryg. Paweł Frątczak podał, że przy działaniach dotyczących wypompowywania wody w Radomsku (woj. łódzkie) został ranny jeden strażak.

W środę, ze względu na warunki atmosferyczne, podjęto decyzje o ewakuacji prewencyjnej pięciu obozów harcerskich – w sumie 427 osób – podał rzecznik. Były to dwa obozy w woj. małopolskim – w Witowie 24 osoby i Juszczynie 136 osób, w Czersku Świeckim (woj. kujawsko-pomorskie) – 126 osób i dwóch w woj. świętokrzyskim w miejscowości Wiosna – łącznie 141 osób.

Ewakuowano też 30 przyczep kempingowych i kilkanaście namiotów w Krościenku w woj. małopolskim i Dębnie w tym samym województwie, gdzie 23 osoby ewakuowano z 58 domków letniskowych.

Podtopienia dróg dotyczą DK 20 w Miastku w woj. pomorskim i Zakopianki – DK7 – gdzie wyłączony z ruchu jest tymczasowy most na Białym Dunajcu, a w powiecie limanowskim zamknięto sześć dróg ze względu na podtopienia i osuwiska.

„Łącznie w środę przy usuwaniu tych wszystkich zdarzeń, wynikających z warunków atmosferycznych, brało udział 8 tys. 565 strażaków zawodowych i ochotników oraz 1036 pojazdów” – powiedział st. bryg. Paweł Frątczak.

Podał, że w czwartek interwencji z tych powodów było już 176, przy których pracuje 1054 strażaków i 223 pojazdy.

Podał, że ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dotyczą w czwartek głównie woj. śląskiego oraz małopolskiego. Pierwszy stopień ostrzeżeń obejmuje też woj. wielkopolskie, świętokrzyskie i północ Małopolski, a drugiego stopnia środkową część Małopolski i Śląska, a trzeciego stopnia – najwyższego – południa tych dwu województw.

PAP/RIRM

drukuj