W słowackich Tatrach zginął taternik Władysław Cywiński

W słowackich Tatrach zginął w sobotę wybitny polski taternik i przewodnik tatrzański Władysław Cywiński – poinformował ratownik dyżurny TOPR Jakub Hornowski. Cywiński miał 74 lata. Zginął w Dolinie Złomisk w słowackich Tatrach Wysokich.

Jak podała Horska Zachranna Służba, o wypadku poinformował słowackich ratowników inny polski turysta, który widział spadającego taternika. „Władysław Cywiński był moim instruktorem i mistrzem w fachu przewodnickim. Przekazał nam ogromną wiedzę. Był surowym i wymagającym egzaminatorem wielu pokoleń przewodników tatrzańskich” – powiedział przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel, który był uczniem Cywińskiego.

Jak dodał, Cywiński był niezwykle sprawny fizycznie i miał niesamowitą kondycję. „Na kursie przewodnickim, podczas wycieczek szkoleniowych, ciężko było mu dotrzymać kroku. W czasach, gdy w grupie tatrzańskiej GOPR, a potem w TOPR nie korzystano tak często ze śmigłowca na wyprawach był zawsze w tej pierwszej grupie ratowników, która docierała na miejsce wypadku” – wspomniał Chmiel.

„Był doskonałym znawcą topografii Tatr. W naszym środowisku jest uznawany za następcę Witolda Paryskiego i myślę, że przerósł swojego mistrza. Dla wielu z nas był wzorem” – podkreślił Chmiel. Cywiński urodził się w Wilnie 12 sierpnia 1939 r. Z wykształcenia był inżynierem elektronikiem po Politechnice Gdańskiej. Od 1959 r. był taternikiem, a od 1967 r. przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim (początkowo ochotnikiem, od 1983 r. ratownikiem zawodowym), a później także instruktorem taternictwa.

Jako ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego brał udział w ponad trzystu wyprawach ratowniczych. Uczestniczył w przejściu około 30 nowych dróg taternickich, a w 1975 r. w ciągu trzech i pół dnia dokonał samotnego przejścia grani głównej Tatr, co uważał za swoje największe osiągnięcie. Zdobył wszystkie szczyty i turnie w Tatrach. Brał udział w wyprawach w Hindukusz i Alpy. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był autorem szczegółowych przewodników po Tatrach.

PAP

drukuj