W sierpniu wybory na Sri Lance

Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 17 sierpnia. W piątek o północy czasu lokalnego rozwiązał liczący 225 miejsc parlament.

Decyzja zapadła krótko po tym, jak rzecznik Zjednoczonej Partii Narodowej (UNP) poinformował, że formalnie zwrócił się do głowy państwa o rozwiązanie jednoizbowego parlamentu. Tym samym kończy się kadencja koalicyjnego rządu z UNP na czele, powołanego na okres stu dni po styczniowych wyborach prezydenckich. Rząd jednak przekroczył ten limit, chcąc wdrożyć kluczowe zmiany konstytucyjne – odnotowuje portal BBC News.

Sirisena, który zwyciężył w styczniowych wyborach prezydenckich z ubiegającym się o trzecią kadencję Mahindą Rajapaksą, napotykał na opór ze strony deputowanych, jeśli chodzi o wdrażanie swych demokratycznych reform – zauważa agencja Associated Press.

Eksperci oceniają, że były prezydent wykorzysta wybory parlamentarne, żeby powrócić na lankijską scenę polityczną. Już wcześniej zapowiadał, że chce stanąć na czele rządu.

Krytycy Rajapaksa są zdania, że jego rządy jako szefa państwa miały autorytarny charakter i były skażone nepotyzmem i korupcją.

PAP/RIRM

drukuj