ipn.gov.pl

W Sejmie otwarto wystawę IPN o obronie krzyża w Miętnem

W Sejmie otwarto wystawę pod tytułem „Obrona krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w 1984 roku”. Eskpozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

W uroczystości udział wzięli m.in. prezes IPN – dr Karol Nawrocki, przedstawiciele Kościoła i parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy, a także bohaterowie wydarzeń sprzed 40 lat, które upamiętnia wystawa.

W Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem 7 marca 1984 r. 400 uczniów ogłosiło strajk okupacyjny w obronie obecności krzyży w ich placówce. Protest zakończył się porozumieniem komunistycznego rządu i Episkopatu.

W efekcie rozmów i uzgodnień krzyż zawisł w szkolnej bibliotece. Protestujących nie ominęły jednak represje – przypomniał podczas wystąpienia prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– Choć krzyż przywrócono w bibliotece Zespołu Szkół Rolniczych, to młodych ludzi dosięgły represje. Represje dosięgły także tych nauczycieli, którzy wspierali protest, ale siła solidarności Polaków i uczniów w całej Polsce, a także wielkie wsparcie Kościoła katolickiego, pozwoliły choćby na to, by ten narodowy symbol i symbol zbawienia mieli w swojej bibliotece – zaznaczył dr Karol Nawrocki.

Szef IPN, mówiąc o wydarzeniach w Miętnem, nawiązał do działań polityków obecnej koalicji rządzącej.

– W wolnej i niepodległej Polsce prezydent stolicy Polski, Warszawy – podobnie jak zaborcy Polski, ci, którzy chcieli zabrać Polskę w XIX wieku i ci, którzy walczyli z krzyżem w XX wieku – zdecydował się na wyciągnięcie ręki wobec krzyża w warszawskich szkołach i miejscach publicznych. Nie dajmy sobie zabrać symbolu, który mówi o naszej narodowej duszy i tożsamości – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawę, która jest prezentowana na korytarzu sejmowym, przygotowało biuro Edukacji Narodowej IPN.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl