https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/close-up-rece-trzymajac-portfel-i-monety_11386111.htm

Niskie podwyżki dla budżetówki

Zapowiadają się niskie podwyżki dla sfery budżetowej. W przyszłym roku urzędnicy i funkcjonariusze służb mundurowych będą mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia zaledwie o cztery procent.

Przewidywane podwyżki dla sfery budżetowej w 2025 r. wynoszą zaledwie 4,1 procent. To niemal trzy razy mniej niż oczekiwali związkowcy.

– Mówiliśmy o 15 procentach. Gotowi byliśmy oczywiście negocjować tę wielkość, choćby przez to, że na początku tego roku inflacja była rzeczywiście niższa – zaznaczył przewodniczący gdańskiej „Solidarności”, Krzysztof Dośla.

Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Finansów, przyszłoroczna inflacja wynieść ma również około czterech proc., co oznacza, że w praktyce pracownicy sfery budżetowej w najlepszym wypadku wyjdą na zero, bo przez podwyżki cen energii i gazu inflacja w przyszłym roku może być wyższa.

– Wszyscy widzą, jak wygląda sytuacja budżetowa, w związku z czym też trzeba obracać się w realnych kwotach, bo prawda jest taka, że ogromnym wysiłkiem dla polskiego budżetu była decyzja Koalicji 15 października o trzydziestoprocentowych podwyżkach dla nauczycieli i nauczycieli akademickich i dwudziestoprocentowych dla sfery budżetowej – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego z Lewicy, Dariusz Wieczorek.

Po przyjęciu przez rząd założeń do budżetu państwa na 2025 r., dokument trafi do zaopiniowania przez Radę Dialogu Społecznego.

– W trakcie dyskusji budżetowej zobaczymy, czy nie będziemy dokonywali w tym zakresie jakichś korekt, ale to już będzie potrzeba zgody całej koalicji, premiera i ministra finansów – wskazał szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Związkowcy podkreślają, że tegoroczna podwyżka nie pokryła skumulowanej inflacji z ostatnich lat, a przyszłoroczny wzrost wynagrodzenia rzędu czterech proc. będzie niższy niż wzrost płacy minimalnej.

– Dlatego mówiliśmy o wyższym wzroście wynagrodzeń niż wynikałoby to tylko i wyłącznie z inflacji, po to, żeby doprowadzić do zwiększenia siły nabywczej pojedynczego pracownika – zwrócił uwagę Krzysztof Dośla.

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zostanie przygotowany do września. Związkowcy liczą, że do tego czasu uda się wynegocjować z rządem wyższe podwyżki.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl