twitter.com/ksmgotowpolska

W ramach IV edycji akcji „Polak z Sercem” zebrano ponad 102 tys. złotych

W ramach IV edycji akcji Polak z Sercem, organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, udało się zebrać ponad 102 tys. zł, które pozwoliły na pomoc 536 potrzebującym Polakom na Kresach.

Pierwsza część pomocy została przekazana tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Trafiła do 536 osób. W IV edycję akcji „Polak z Sercem” zaangażowało się ok. 200 wolontariuszy z 18 diecezji.

„Na Białorusi pomogliśmy uczniom z Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Mińsku, seniorom z Mińska i rejonu mińskiego, potrzebującym rodakom z rejonu brasławskiego i miasteczka Widze. Pomoc trafiła też do seniorów z Grodna i Skidel oraz powiatu grodzieńskiego, do potrzebujących ze Strzelec, Zagórników i Bojar oraz ubogich korzystających z jadłodajni w Grodnie” – poinformowano w komunikacie.

Wymieniono również 30 miejscowości na Ukrainie, w tym m.in. Dobromil, Brzuchowice w obwodzie lwowskim, Osessę, Gródek, Mościska, Czerwonograd i Rawę Ruską. Wsparcie otrzymało także Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie i rodacy mieszkający w okręgu wileńskim.

Na pomoc potrzebującym Polakom na Kresach łącznie udało się zebrać ponad 102 tys. zł.

W ramach akcji odbyły się również dwa wyjazdy edukacyjne na Litwę i Ukrainę. Zorganizowano warsztaty z zakresu mediów, wolontariatu i fudraisingu oraz zajęcia językowo-doradcze, by młodzi z ojczyzny mogli poznać się z młodymi Polakami mieszkającymi na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

„Niewiele osób w kraju mówi o Polsce z taką miłością i ciepłem w głosie, jak właśnie Polacy zza wschodniej granicy. Ich wdzięczność za okazaną pomoc jest ogromna. Wielu naszych rodaków żyje bardzo biednie. Niesienie im pomocy to po prostu potrzeba serca” – powiedział główny koordynator akcji Patryk Czech.

Patronat honorowy nad akcją objęli pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Michał Dziedziczak, senator RP Maria Koc i metropolita lwowski Kościoła Rzymskokatolickiego ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Kolejna edycja akcji „Polak z Sercem” ruszy jesienią.

Zasadniczym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan i uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. Zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat.

PAP

drukuj