PAP/EPA

W. Putin szuka sojuszników w Azji

Władimir Putin szuka poparcia dla prowadzonej przez siebie wojny na Ukrainie. W środę prezydent Federacji Rosyjskiej gościł w Korei Północnej. W czwartek z kolei przybył do Wietnamu.

 

Wiwaty, śpiewy i pokazy – Tak Władimir Putin fetowany był w Korei Północnej. Była to jego pierwsza od 24 lat wizyta w tym kraju. W jej trakcie rosyjski prezydent podpisał z północnokoreańskim dyktatorem, Kim Dzong Unem, porozumienie o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Na mocy dokumentu obie strony mają sobie udzielić nawzajem wsparcia w przypadku agresji z zewnątrz. Prosto z komunistycznej Korei Władimir Putin udał się do Wietnamu. Oficjalnie powitał go prezydent kraju, Tô Lâm.

Spotkanie przywódców trwało 1,5 godziny. W trakcie rozmów obaj zgodzili się nie wchodzić w sojusze i nie zawierać traktatów ze stronami trzecimi, które mogłyby wpłynąć na niepodległość, suwerenność czy integralność terytorialną drugiej ze stron. Jak podają lokalne media, Rosja i Wietnam zawarły też 11 porozumień. Jedno z nich dotyczy dwustronnej współpracy w zakresie ropy i gazu, nauki o energii jądrowej i edukacji.

– Obie strony wzmocnią także współpracę w zakresie obronności i bezpieczeństwa w odpowiedzi na nietradycyjne wyzwania – powiedział prezydent Wietnamu.

Będąc w Hanoi, Władimir Putin spotkał się również m.in. z premierem kraju.

– Dialog polityczny jest intensywny i merytoryczny, a interakcja między ministerstwami, agencjami i regionami – skuteczna – oznajmił rosyjski dyktator.

Wietnam to gospodarcza potęga Azji Południowo-Wschodniej. Przez lata kraj prowadził tzw. bambusową dyplomację: szukał siły poprzez elastyczność i starał się unikać zbyt bliskich sojuszy z jakimkolwiek dużym mocarstwem. W zeszłym roku poprawiły się stosunki na linii Hanoi-Waszyngton. Dziś Stany Zjednoczone, za przyjęcie Władimira Putina, nie szczędzą władzom Wietnamu krytyki. Ambasada USA w Hanoi wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

„Żaden kraj nie powinien zapewniać Putinowi możliwości promowania jego agresji na Ukrainie i w inny sposób pozwalać mu na normalizację jego okrucieństw” – czytamy w oświadczeniu amerykańskiej ambasady.

Władze Wietnamu do tej pory nie potępiły Rosji za jej barbarzyński najazd na Ukrainę. Nie okazały też Moskwie publicznego wsparcia.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl