fot. pixabay.com

MRiRW: Producenci owoców i warzyw do 22 lipca mogą ubiegać się o wsparcie m.in. na stabilizację cen

Organizacje producentów owoców i warzyw od 20 czerwca do 22 lipca 2024 r. mogą się ubiegać o dofinansowanie m.in na optymalizację kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen – poinformował w czwartek resort rolnictwa. 

„Od 20 czerwca do 22 lipca 2024 r. organizacje producentów owoców i warzyw mogą się ubiegać o dofinansowanie na realizację działań, które mają zapisane w swoich programach operacyjnych. Wsparcie jest realizowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wnioski można składać wyłącznie drogą internetową” – podał resort.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że wsparcie można otrzymać na realizację działań zapisanych w programie operacyjnym w zakresie poprawy infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw.

Wsparcie ma być również udzielane na poprawę wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw, działania informacyjne, promocyjne i marketingowe w odniesieniu do produktów, marek i znaków towarowych organizacji producentów owoców i warzyw, wycofanie z rynku owoców i warzyw, działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu, czy badania i rozwój.

Pomoc przyznawana będzie w formie dofinasowania przedsięwzięć wpisanych do programu operacyjnego przez organizację producentów czy też zrzeszenie organizacji producentów. Będzie ona wypłacana w okresie od 3 do 7 lat, w zależności od tego, ile będzie trwała realizacja programu operacyjnego.

Wsparcie wynosi od 50 do 60 proc. kwalifikowalnych wydatków poniesionych na działania zawarte w programie operacyjnym. Wsparcie w pełni pokrywane jest ze środków UE.

O pomoc mogą się ubiegać organizacje producentów owoców i warzyw uznane przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw posiadające status uznania nadany przez prezesa ARiMR.

Resort przypomniał, że w Polsce jest obecnie 149 uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz jedno zrzeszenie, które mogą ubiegać się o wsparcie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl