Zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka / PCD.
https://csenigma.pl/nowy-eksponat-w-centrum-szyfrow-enigma/

W poznańskim Centrum Szyfrów Enigma można obejrzeć maszynę szyfrującą z 1937 roku

Od niedawna w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu można podziwiać oryginalną maszynę szyfrującą z 1937 roku. Egzemplarz jest własnością Agencji Wywiadu. Agencja wypożyczyła go poznańskiemu muzeum.

Maszyna, którą możemy oglądać w Centrum Szyfrów Enigma,  powstała w 1937 roku. To niepozorne urządzenie w drewnianej skrzyni miało decydujący wpływ na przebieg II wojny światowej.

To właśnie z takim typem maszyny polscy kryptolodzy musieli się zmierzyć, łamiąc szyfr Enigmy. Jest to szczególny model, szczególny eksponat, ponieważ nasi zwiedzający mogą zobaczyć, z czym mierzyli się nasi matematycy – mówi Grzegorz Wanat z Centrum Szyfrów Enigma.

Nasi matematycy to nikt inny jak: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To właśnie oni złamali kod Enigmy. Jaki jest ich związek z Poznaniem?

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę pierwszego złamania szyfru Enigmy przez Mariana Rejewskiego. Miało to miejsce w 1932 roku w Ekspozyturze Biura Szyfrów w Pałacu Saskim w Warszawie. Zanim to nastąpiło, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki i inni matematycy wykształcili się na kryptologów właśnie w Poznaniu – tłumaczy Marcin Słomiński z Centrum Szyfrów Enigma.

Centrum zostało otwarte we wrześniu ubiegłego roku. Wystawa podzielona jest tematycznie na trzy części. W pierwszej części zwiedzający poznają historię kryptografii.  Kolejna część skupia się na działalności poznańskich matematyków i budowie Enigmy. W trzecim bloku zaprezentowano historie wynalazków.

TV Trwam News

drukuj