W Poznaniu odbyły się obchody 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego; dziś uroczystości w Warszawie

Z udziałem najwyższych władz państwowych wczoraj w Poznaniu odbyły się uroczystości z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. „Cześć i chwała Bohaterom” – podnosił prezydent Andrzej Duda.

– Nie byłoby II RP w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, Państwa przodków – pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek – mówił podczas uroczystości upamiętniających powstanie prezydent Andrzej Duda.

Ten niepodległościowy zryw stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń.

– To wszystko było przygotowanie do odzyskania Ojczyzny – po to, żeby się nie zatracić i nie dać się zatracić. Po to, by pozostała mowa, obyczaj. Po to, by się doskonalić – dodał.

Polacy chcieli odzyskać te ziemie, które przecież z Polską były związane od początku jej istnienia. Pierwsze strzały padły za sprawą Niemców. Wielkopolanie chwycili za broń. Doszło do powstania.

– Powstania, które budowało i zbudowało Rzeczpospolitą – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Dlatego – jak zaznaczył prof. Wiesław Wysocki – z wielkim szacunkiem i pokorą powinniśmy podchodzić do wszystkich powstań, jakie miały miejsce na przełomie dziejów w Polsce.

– Większość tragedii XIX wieku związana była z powstaniami, ze zrywami wolnościowymi i to nie musi dziwić. Natomiast w sytuacji odzyskania państwowości aż by chciało się podkreślić te zrywy, które są zakończone sukcesem i które powinniśmy odnosić z wielką estymą – powiedział prof. Wysocki.

Dziś z kolei walka o lepszą Polskę, jaka marzyła się powstańcom, to zobowiązanie nas wszystkich do czczenia pamięci – zwrócił uwagę dr hab. Rafał Reczek, dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu.

– Naszą powinnością dziś jest pamiętać o bohaterach Powstania Wielkopolskiego i tę ofiarę, którą złożyli na ołtarzu ojczyzny, dziś – w czasach pokoju – przekuwać na jak najlepszą pracę dla jej dobra w dniu dzisiejszym – wskazał dr hab. Rafał Reczek.

Dziś oficjalne uroczystości upamiętniające Powstańców Wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl