fot. flickr.com

W poniedziałek bez deszczu tylko na północnym-zachodzie Polski

Jak informuje IMGW, od Francji, przez basen Morza Śródziemnego, Bałkany i Ukrainę, po zachodnią Rosję rozciągać się będzie obszar podwyższonego ciśnienia. Pozostałe obszary kontynentu znajdą się pod wpływem układów niskiego ciśnienia z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego. Z zachodu na wschód będzie bardzo wolno przemieszczał się falujący front atmosferyczny. Przeważająca część kraju znajdzie się w bardzo ciepłym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, od zachodu, za frontem, zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek na Podkarpaciu zachmurzenie na ogół małe i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Podlasie i Suwalszczyznę. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, na Opolszczyźnie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 22 st., 23 st. na wybrzeżu, Pomorzu i północy Wielkopolski do 30 st. na wschodzie i południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, postępującymi od zachodu w głąb kraju. W południowo-wschodniej połowie kraju opady deszczu i zanikające burze, tylko na południu Podkarpacia bez opadów. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 12 st. lokalnie na Kaszubach do 19 st. na wschodzie Podkarpacia. Wiatr na ogół słaby, zmienny, w czasie burz w porywach do 70 km/h.

PAP/RIRM

drukuj