W Polsce spada bezrobocie

W ubiegłym miesiącu bezrobocie było najniższe od 25 lat – spadło o 0,3 pkt. proc. i wyniosło 10 proc. – poinformowało MPiPS.

Z danych resortu wynika, że na koniec marca bieżącego roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 602 tys. 200 osób. To o 50,4 tys. osób mniej niż w końcu lutego tego roku.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Liczba bezrobotnych najbardziej zmniejszyła się w lubuskim, zachodniopomorskim oraz pomorskim.

Z kolei według prognoz resortu na koniec bieżącego roku stopa bezrobocia powinna wynieść poniżej 9 proc.

Ważne jest, że mamy do czynienia z prognozą wyższego wzrostu gospodarczego niż był spodziewany – mówi europoseł, dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

– Na to wpłynie także „Program 500 plus”. Wyższy wzrost gospodarczy spowoduje, że powstanie więcej miejsc pracy. Najprawdopodobniej te prognozy dotyczące stopy bezrobocia na koniec roku, rzeczywiście się zrealizują. Trzeba jednak pamiętać, że na sytuację na rynku pracy, wpływają w dalszym ciągu wyjazdy Polaków za granicę. One nie ustały, są mniejsze niż jeszcze w tamtym roku, ale ciągle istnieją. To powoduje, że zapotrzebowanie na pracowników w Polsce jest coraz bardziej intensywne. Miejmy nadzieję, że za poprawą sytuacji na rynku pracy, coraz większą ilością wolnych miejsc pracy będzie postępował także wzrost wynagrodzeń – powiedział europoseł, dr Zbigniew Kuźmiuk.

Poprawę widać też w liczbie zgłaszanych do urzędów pracy przez pracodawców wolnych miejsc pracy. W marcu było ich więcej o 6,5 proc. niż w lutym.

Stopa bezrobocia w porównaniu do marca ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,5 punktu proc. – z 11,5 proc. w końcu marca 2015 r. do 10 proc. w końcu marca bieżącego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl