W Polsce każdego roku rozpoznaje się ok. 20 tys. przypadków zachorowań na raka piersi

Zachorowalność na raka piersi systematycznie wzrasta. W Polsce co roku rozpoznaje się około 20 tysięcy nowych przypadków. By zachęcić Polki do aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia, ruszyła kampania edukacyjna „Masz Wybór”.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród Polek. Co roku jest on wykrywany u blisko 20 tysięcy kobiet.

– Najczęstszym podtypem, biorąc pod uwagę stany receptorowe, są raki estrogenowo dodatnie, czyli hormonozależne HER2 ujemne to jest około 70-80 procent – powiedziała dr n. med. Joanna Streb, specjalista onkologii klinicznej z Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzięki badaniom profilaktycznym coraz częściej udaje się wykryć raka piersi we wczesnym jego stadium. Niestety Polki w dalszym ciągu za rzadko wykonują badania diagnostyczne i samobadanie piersi. Im późniejsze wykrycie nowotworu, tym mniejsze szanse na wyzdrowienie i przeżycie.

– Natomiast dalej cały czas obserwujemy późne zgłaszanie się kobiet i to na przestrzeni lat. Oczywiście mam pacjentki, które mają bardzo wczesne zaawansowanie i mamy możliwość prawie 100-procentowego wyleczenia z raka piersi, ale jednak nadal przychodzą pacjentki, które są już w stadium rozsiewu choroby – podkreśliła dr n. med. Joanna Streb.  

Rak piersi dla Polek to wciąż temat tabu.

– Jak się dowiedzą, że są chore to, to lekceważą, ponieważ to jest jedna z rzeczy, które muszą wytrzymać – zaznaczyła Katarzyna Miller, psychoterapeutka.

Tymczasem już sama świadomość problemu i wczesne wykrycie raka może uratować kobiecie życie. W Polsce większość pacjentek nadal jest leczona klasyczną chemioterapią. Nie mają nawet świadomości, że istnieje możliwość zastosowania innej metody. Dlatego, by zachęcić Polki do aktywnego uczestnictwa w procesie leczenia, ruszyła kampania edukacyjna „Masz Wybór”.

– To jest bardzo istotne nie tylko dla pacjentek, ale ważne jest to tak naprawdę dla całego towarzystwa medycznego dla lekarzy, dla pielęgniarek, dla wszystkich osób i dla rodzin, które są niewątpliwie bardzo ważną częścią leczenia – wskazała Anna Hencka-Zyser, prezes Fundacji Spa for Cancer.

W ramach kampanii „Masz Wybór” powstała strona internetowa, na której znajdują się informacje na temat choroby, profilaktyki oraz leczenia hormonazależnego raka piersi. [więcej]

TV Trwam News

drukuj