W płockim zoo urodził się lampart perski

Para lampartów perskich Sulakhat i Orlando z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku doczekała się potomstwa. W piątek kociak po raz pierwszy odwiedził wybieg.

https://www.facebook.com/PlockZOO/posts/3951779754839292

 

Ogłaszając narodziny lamparta perskiego, płockie zoo przypomniało, że ten największy podgatunek lamparta, zamieszkujący w warunkach naturalnych Azję Centralną, zagrożony jest wyginięciem.

„W naszym zoo wielka radość. Lamparty perskie Sulakhat i Orlando zostali rodzicami. Dziś kociak po raz pierwszy wyszedł na zewnątrz i nieśmiało poznawał swój wybieg. Wkrótce młode poddane zostanie pierwszym badaniom i profilaktycznym zabiegom lekarskim. Pozwoli to na ustalenie płci malucha” – oznajmił w piątek Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

Rodzicami kociaka są Sulakhat, która trafiła do płockiego zoo w 2016 r. z ogrodu w Soczi (Rosja) oraz Orlando, który przyjechał tam z parku dzikich kotów w Nesles (Francja) w 2013 r. Jak zapowiada Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, gdy ustalona zostanie płeć małego lamparta perskiego, który przyszedł tam niedawno na świat, ogłoszony zostanie konkurs na jego imię.

Lampart perski (Panthera pardus saxicolor) w warunkach naturalnych zamieszkuje wysokogórskie i zalesione tereny, oraz leśne doliny i stepy w Iranie, Afganistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Armenii. Te drapieżne koty żyją od 15 do 25 lat. Ciąża u tych zwierząt trwa ok. 3,5 miesiąca – zwykle rodzą się jedno lub nie więcej niż trzy młode, które karmione są przez samicę przez trzy miesiące, ale pozostają z nią w sumie do dwóch lat.

Każdy lampart perski ma własny, niepowtarzalny wzór cętkowania. Doskonale wspina się po drzewach i pływa. Pokarmem tych kotów są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Zazwyczaj polują one w nocy z zasadzki. Dorosły samiec może ważyć do 80 kg, a samica do 60 kg.

Lamparty perskie znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku powstał w 1951 r. Położony jest na malowniczej nadwiślańskiej skarpie i zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,6 tys. zwierząt z 574 gatunków, w tym wielu rzadkich. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W 2019 r. placówkę tę odwiedziło ponad 251 tys. osób.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl