W MRPiT odbyły się konsultacje na temat projektu dot. ustawy odległościowej
Inwestycja w energetykę wiatrową to jeden z głównych celów Polskiego Ładu, dlatego też w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat projektu tzw. ustawy odległościowej, która ma określić, jak daleko od zabudowań mogą powstawać elektrownie wiatrowe.
Jak podkreślała obecna na konsultacjach społecznych wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, inwestycja w energetykę wiatrową na lądzie ma pomóc zrealizować założenia Polskiego Ładu. W ten sposób rząd chce zapewnić Polakom dostęp do czystej i tańszej energii.
Dzisiejsze konsultacje #PolskiŁad dotyczyły inwestycji w energetykę wiatrową na lądzie. Zapewnimy Polakom dostęp do czystej i tańszej energii – to bardzo ważne dla polskich rodzin i dla utrzymania konkurencyjności polskiego przemysłu. pic.twitter.com/p7eNGzyVFC
— Anna Kornecka (@KorneckaAnna) June 1, 2021
– Patrząc na wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej nie da się nie zauważyć, że udział odnawialnych źródeł energii w Polsce jest najniższy w całym krajowym miksie energetycznym. Z kolei ceny energii w ujęciu hurtowym całej UE mamy najwyższe. Rosną ceny emisji CO2, rosną koszty energii także dla odbiorców końcowych i wniosek z tego powinien być jeden – należy zrobić coś, co pozwoli zwiększyć udział czystej, zielonej i taniej energii w naszym kraju – powiedziała Anna Kornecka.
A dziś w Polsce, jak podkreślała polityk, nie ma tańszego i bardziej efektywnego źródła jak energetyka wiatrowa.
– Mamy już regulacje prawne dotyczące energetyki wiatrowej na morzu, teraz czas na odblokowanie nowych mocy – mocy energetycznych na lądzie – zapowiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Przygotowany przez nas projekt nowelizacji ustawy odległościowej wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, dając obywatelom prawo decydowania o tym, gdzie powstaje elektrownia wiatrowa – @KorneckaAnna na konferencji prasowej. #PolskiŁad pic.twitter.com/lEOoqgPUo6
— Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (@MRPiT_GOV_PL) June 1, 2021
Utworzenie elektrowni wiatrowych oznacza również nowe miejsca pracy. To dobra wiadomość dla górników, którzy wkrótce zakończą swoją pracę w kopalniach.
– Liczymy, że będziemy mogli zagwarantować (dzięki tej ustawie) nowe miejsca pracy dla gospodarki. Nie tylko na północy kraju, ale patrząc również z perspektywy regionów górniczych, możemy zagwarantować miejsca pracy dla ludzi pracujących do tej pory w sektorze węglowym – zwrócił uwagę Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Trwa konferencja prasowa w @MRPiT_GOV_PL @KorneckaAnna oraz Janusz Gajowiecki o przyszłości #energetykawiatrowa #oze
Relacja z konsultacji: https://t.co/qgeDc92dVC pic.twitter.com/2tsWPruWor— PSEW (@PSEW_PWEA) June 1, 2021
Takie deklaracje już padają ze strony inwestorów.
TV Trwam News