fot. wikipedia.org

W MGMiŻŚ otwarto wystawę pt. „Port Gdynia – sztandarowa inwestycja Polski Niepodległej”

W Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uroczyście otwarto wystawę pt. „Port Gdynia – sztandarowa inwestycja Polski Niepodległej”. Ekspozycję można zobaczyć w siedzibie resortu. Wystawa stanie też na sejmowych korytarzach.

Inicjatywa ma upamiętnić całą historię gospodarki morskiej i wpisuje się w obchody 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja ukazuje m.in. inwestycje podejmowane w porcie, które gwarantują jego nieprzerwany rozwój.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk powiedział, że to symboliczny dzień, a wystawa pokazuje port, który był, jest i pozostanie symbolem gospodarki morskiej w Polsce.

Był rok 1918, kiedy Polska budziła się do niepodległości i kiedy pojawiła się myśl ówczesnych rządzących o wybudowaniu portu. Dzisiaj można by powiedzieć, że to byli szaleńcy. Nie mieli pieniędzy, nie mieli możliwości, nie mieli nic. Port w Gdyni powstał w ciągu trzech lat. Wydaje się to dzisiaj rzeczą całkowicie niemożliwą, ale to nakreśla kierunek, który przyjęli twórcy portu. Mieli tylko jedną rzecz – wolę, aby port zbudować. Dzisiaj chylę czoła przed premierem Eugeniuszem Kwiatkowskim, prezesem Tadeuszem Wendą za to ogromne dzieło – podkreślił minister Marek Gróbarczyk.

Port Gdynia jest jednym z liderów przeładunków towarów w basenie Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się m.in. w obsłudze ładunków drobnicowych, obsługuje też pasażerskie połączenie promowe. Ponadto gdyński port jest ważnym ogniwem korytarza Bałtyk-Adriatyk w Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Regularne linie żeglugowe łączą port w Gdyni z największymi portami Europy.

RIRM

drukuj