W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim znajduje się sala poświęcona prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu

To jedyne takie miejsce w Polsce z tak wielką ilością pamiątek po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Znajduje się ono w jednej z sal w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, która otrzymała imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

Sala wzorowana jest na oryginalnym gabinecie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Londynie.

Mamy zaszczyt posiadać tutaj, w tym gabinecie, prywatne, osobiste rzeczy pana prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego z prywatnego gabinetu w Londynie – mówił prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Prezydent Ryszard Kaczorowski to wyjątkowa postać, związana także z Lubelszczyzną.

Rodzina Ryszarda Kaczorowskiego jest bardzo związana z Ziemią Lubelską. Jego ojciec urodził się w niedalekim Kurowie. A jego stryj pochowany jest w Przytocznie obok Kocka – powiedział Andrzej Pruszkowski, były prezydent Lublina.

Przez lata sala numer 100 służyła jako sala konferencyjna. Nadanie jej imienia prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego ma szczególe znaczenie. Ostatni prezydent RP na uchodźstwie jest postacią niezwykle zasłużoną dla polskiej wspólnoty narodowej i wspólnoty państwowej.

Jesteśmy w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. A jak wiadomo, Ryszard Kaczorowski jest tą postacią, która ten symboliczny aspekt niepodległości Polski i polskiej suwerenności przeniosła przez historię i wykonała misję powierzoną polskim prezydentom zgodnie z Konstytucją Kwietniową, a więc przekazania insygniów władzy i oryginału Konstytucji Kwietniowej pierwszemu wybranemu w swobodnych wyborach prezydentowi – dodał Andrzej Pruszkowski.

Sala ma nie tylko ogromną wartość emocjonalną, ale i też edukacyjną. Będzie nowym punktem na trasie wycieczek szkolnych odwiedzających Lubelski Urząd Wojewódzki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl