fot. PAP/EPA

W Libii zatrzymano ok. 400 nielegalnych imigrantów

Libijskie władze zatrzymały ok. 400 nielegalnych imigrantów, którzy przygotowywali się do przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy – poinformował libijski urząd ds. walki z nielegalną imigracją. 

Ok. 400 osób – głównie z Somalii i Etiopii – zatrzymano w niedzielę o świcie w miejscowości Tażura, na wschodzie Libii, gdy przygotowały się do odpłynięcia w stronę Europy – oświadczył Mohamed Abdel Salam al-Koeiri. Jest on rzecznikiem urzędu podlegającego nieuznawanym przez społeczność międzynarodową władzom w Trypolisie.

Wśród zatrzymanych było wiele kobiet w ciąży. Fotograf agencji AFP widział kilkanaście osób, wiezionych do ośrodka dla imigrantów.

Do zatrzymania doszło w czasie, gdy władze w Trypolisie zaczynają wprowadzać w życie plan walki z nielegalną imigracją i przemytnikami ludzi.

Libia jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy obalono i zabito w 2011 roku dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy walczące o władzę.

Wybrzeża libijskie są oddalone o ponad 300 km od włoskiej wyspy Lampedusa, dokąd średnio co tydzień próbują dotrzeć setki imigrantów z Afryki, Syrii i innych regionów dotkniętych konfliktem.

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, w tym roku do Włoch dotarło ponad 34,5 tys. imigrantów, a ponad 1,7 tys. zginęło lub zaginęło na morzu. W 2014 roku śmierć poniosło lub zaginęło 3,3 tys. ludzi.

Unia Europejska zamierza uruchomić możliwie najszybciej nową operację na Morzu Śródziemnym, wymierzoną w przemytników ludzi. W poniedziałek ministrowie obrony i spraw zagranicznych państw UE podejmą pierwsze decyzje dotyczące tej operacji. Celem będzie „zniszczenie modelu biznesowego” przemytników imigrantów – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. UE zabiega w Radzie Bezpieczeństwa ONZ o rezolucję, która będzie podstawą prawną dla planowanej operacji.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj