W katedrze w Quebecu otwarto „drzwi święte”

Siódme w świecie, i jedyne poza Europą „drzwi święte”, zostały  w niedzielę uroczyście otwarte w bazylice katedralnej Najświętszej Maryi Panny w Québeku (Notre-Dame de Québec) w Kanadzie.

Kościół ten jest uznawany za matkę wszystkich kościołów w Ameryce Północnej. Tamtejsza parafia w przyszłym roku będzie obchodziła 350. rocznicę utworzenia. Wraz o otwarciem „drzwi świętych” rozpoczął się tam rok jubileuszowy. Do tego wyjątkowego wydarzenia nawiązał papież Franciszek po zakończeniu modlitwy Anioł Pański.

– Łączymy się duchowo z Kościołem w Ameryce Północnej, który dziś wspomina założenie 350 lat temu swojej pierwszej parafii: Najświętszej Marii Panny z Québeku. Dziękujemy za drogę przebytą od tamtego czasu, zwłaszcza za świętych i męczenników, którzy użyźnili te ziemie. Z serca błogosławię wszystkim wiernym, którzy świętują ten jubileusz – powiedział Papież.

O przywilej zbudowania „drzwi świętych” w Kanadzie wystąpił, jeszcze za poprzedniego pontyfikatu ordynariusz Québeku, ks. abp Gérald Cyprien Lacroix ISPX. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się pod koniec sierpnia i trwały do listopada. Miejsce na drzwi zostało wybite w murze kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczyście otwarte w dniu dzisiejszym „drzwi święte” są znakiem rozpoczętego roku jubileuszowego. Po jego zakończeniu zostaną zamurowane i opieczętowane. O dacie ich ponownego otwarcia zadecyduje Papież.

„Drzwi święte” znajdują się we wszystkich czterech bazylikach większych w Rzymie: św. Piotra, św. Pawła za murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej. Poza Rzymem przywileju ich posiadania dostąpiły do tej pory tylko dwa miasta: hiszpańskie Santiago de Compostela i francuskie Ars.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl