fot. grunwald1410.pl

W Czerwińsku nad Wisłą upamiętniona zostanie 610. rocznica przeprawy wojsk polskich w drodze na Grunwald

W Czerwińsku nad Wisłą (woj. mazowieckie) upamiętniona zostanie 610. rocznica przeprawy przez rzekę wojsk polskich i króla Władysława Jagiełły w drodze na Grunwald. W ramach pikniku historycznego powstanie obóz rycerski. Zaplanowano też rycerski turniej i jarmark rzemiosł dawnych.

Tegoroczna, trzecia z kolei odsłona wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” potrwa od 28 do 30 sierpnia. [zobacz więcej] Zainauguruje ją w piątek wieczorem pokaz filmu „Habit i zbroja” w sali teatralnej przy bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

Główne atrakcje historycznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą odbędą się w sobotę. Wtedy też na nadrzecznym bulwarze upamiętniona zostanie przeprawa wojsk polskich i króla Władysława Jagiełły po moście łyżwowym oraz połączenie z wojskami litewskimi księcia Witolda w 610. rocznicę tego wydarzenia – poinformowali główni organizatorzy cyklu imprez ze Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą.

 „Naszym celem jest świętowanie kolejnej rocznicy budowy mostu łyżwowego na Wiśle w Czerwińsku nad Wisłą i przeprawienia się wojsk Jagiełły przez rzekę Wisłę, a także pokazanie, jak wyglądało codzienne życie w XV wieku. Chcąc zapewnić >>żywą lekcję historii<<, zaangażujemy widzów w wydarzenia plenerowe, warsztaty, pokazy, treningi łucznictwa i poznawanie obyczajów średniowiecznych” – podkreślili organizatorzy wydarzenia.

Mateusz Odoliński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą, przekazał, że podczas historycznego pikniku spodziewany jest udział ok. 100 rekonstruktorów, przy czym ich lista jest nadal otwarta. W ramach głównej części wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” zaplanowano gawędy historyczne: „O czym szumią miecze, czyli pokazy walk i uzbrojenia rycerzy” „Dworska maskarada, czyli pokaz mody prosto ze średniowiecza” i „Kronika konfliktu, czyli opowieść o batalii grunwaldzkiej”.

W obozie rycerskim odbywać się będą prezentacje średniowiecznych chorągwiarzy oraz strojów bojowych i broni, a także warsztaty rzemieślnicze – czerpania papieru, kaligrafii, kowalstwa, garncarstwa, tkactwa oraz zielarstwa i kuchni z epoki. Na pobliskim jarmarku pojawią się kramy z regionalnymi przysmakami.

Jedną z atrakcji historycznego pikniku będą turnieje, podczas których w szranki staną średniowieczni rekonstruktorzy. Zaplanowano także pokazy walk rycerskich i łucznictwa. Goście wydarzenia usłyszą utwory muzyczne z epoki w wykonaniu zespołu muzyki dawnej FleurDeLis. Zwieńczeniem będzie wieczorny pokaz tańca z ogniem.

W niedzielę, na zakończenie wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”, w bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie tradycyjna łacińska Msza święta w uroczystej oprawie muzycznej.

Jak podkreśla Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą, współorganizatorami trzeciej edycji historycznego pikniku są Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacja Rok Rzeki Wisły i Fundacja Dom Wisły, a także miejscowa parafia Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz miasto i gmina Czerwińsk nad Wisłą. Tegoroczne wydarzenie „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Organizatorzy historycznego pikniku zwracają się z prośbą do gości cyklu imprez o przestrzeganie wytycznych związanych z reżimem sanitarnym, wynikającym z trwającej epidemii koronawirusa. Właśnie ze względu na epidemię, termin tegorocznego pikniku w Czerwińsku nad Wisłą, który odbywał się dotychczas pod koniec czerwca, został przełożony na sierpień.

Bitwa pod Grunwaldem, w której połączone wojska polsko-litewskie i ich sprzymierzeni pokonały wojska zakonu krzyżackiego i jego sojuszników została stoczona 15 lipca 1410 r. Przyjmuje się, że z początkiem lipca tego roku wojska polskie wraz z królem Władysławem Jagiełłą przeprawiły się przez Wisłę pod Czerwińskiem, by połączyć się z wojskami litewskimi księcia Witolda.

Most łyżwowy, który wykorzystano do pokonania rzeki, miał długość ok. 500 metrów i 3,5 metra szerokości – został ułożony na 150 łodziach. Przeprawiło się nim ok. 22 tys. jazdy i piechoty oraz do 8 tys. wozów z zaopatrzeniem. Przeprawa trwała trzy dni i noce.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl